در سفر به کردستان این غذاهای محلی را نباید فراموش کنید!

به گزارش دفتر آنلاین من، غذاهای کردستان

کردستان از استان های زیبای غربی ایران است که در دامنه ها و دشت های رشته کوه های زاگس واقع شده است. رشته کوه ها و دامنه ها این استان را به یکی از تماشایی ترین مکان های ایران تبدیل نموده و جاذبه های زیبایی را به آن بخشیده است. تا به حال بارها از جاذبه های این استان تماشایی حرف زدیم؛ از چشمه ها، رودخانه ها، دریاچه ها، غارها و آبشارهایش گفتیم تا جاذبه های طبیعی و خدادادی این استان را بهتر بشناسید اما شاید کمتر درباره غذاهای این استان تاریخی حرف زده باشیم؛ غذاهایی خاص با طعمی ناب که از مواد غذایی طبیعی این استان کوهستانی درست می شوند و عطر دیگری دارند. این غذاها همه با مواد اولیه تازه و سبزیجات گیاهی تهیه می شوند و بدون هیچ افزودنی ای بسیار مقوی اند. می خواهیم تعدادی از غذاهای کردستان را معرفی کنیم غذاهایی که می توانید در سفر به این استان با رفتن به یک رستوران محلی آن ها را امتحان کنید و با این طعم های متفاوت، سفرتان را خاطره انگیز تر کنید. خبرنگاران را همراهی کنید.

در سفر به کردستان این غذاهای محلی را نباید فراموش کنید!

شلکینه

شلکینه از آن نان های محلی است که خیلی ها در سفر به دنبالش هستند تا آن را به عنوان سوغاتی بخزند و برای دوستان و آشناهاشون ببرند. این نان خوشمزه را معمولا به تعداد زیاد و بر روی وسیله ای به نام ساج درست می نمایند. ساج ظاهری شبیه ماهی تابه برعکس دارد و بر روی گاز گذاشته می گردد تا نان ها بر رویش پخته شوند. برای تهیه این نان از موادی مثل آرد، شیر، زرده تخم مرغ، روغن محلی، شیره خرما یا انگور و زعفران دم نموده استفاده می گردد. این نازک بعد از پخته شدن به رنگ طلایی درمی آید و بیشتر خانواده های کردستانی در هنگام مهمانی ها آن را درست می نمایند.

نان برساق

برساق نام یکی از نان های محلی و سنتی کردستان است که البته در استان های کرمانشاه، لرستان و ایلام هم مصرف می گردد. برای تهیه این نان خوشمزه آرد، شیر و بیکینگ پودر را با هم ترکیب می نمایند تا خمیری یکدست و روان به وجود بیاید. بعد آن را چندین ساعت در محیطی گرم و خشک قرار می دهند تا خمیر ور بیاید. سپس به مقدار دلخواه از خمیر بر می دارند، آن را به شکل نان های گرد کوچکی در می آورند و در روغن سرخ می نمایند. نان برساق به ویژه در ماه رمضان و به عنوان افطار تهیه می گردد و بسیار خوشمزه است.

کلانه

کلانه شبیه پیتزاست پس اگر اهل فست فود باشید حتما از این غذا خوشتان می آید! برای تهیه این نان خوشمزه اول باید خمیر نرم و یکدستی درست و خمیر را نازک پهن کنید. حالا نیمی از خمیر را با سبزیجاتی مثل پیازچه خرد شده پر کنید و روی دیگر خمیر را بر روی قسمت دیگر برگردانید. این خمیر هم برای پختن بر روی ساج گذاشته می گردد.

خورش ریواس

کوهستانی بودن کردستان باعث شده که سبزی ها و گیاهان خوراکی ترو تازه زیادی داشته باشد؛ سبزی هایی که مردم به دل کوهستان می زنند آن ها را می چینند و در غذاها استفاده می نمایند. یکی از این گیاهان خوشمزه و پرطرفدار ریواس است که خورشت آن از غذاهای محبوب این استان است. برای درست کردن این غذا اول پوست ریواس خام را جدا می نمایند و آن را همراه گوشت و پیاز می پزند. برای آن که طعم آن را خوشمزه نمایند از طعم دهنده هایی مثل نمک، فلفل، نعناع و جعفری هم استفاده می نمایند. این غذا مخصوصا باب سلیقه کسانی است که غذاهای ترش دوست دارند.

قایرمه

قایرمه در واقع کنگر سوخاری است و با نگاه کردن به آن در ابتدا شاید باور نکنید که این یکی از غذاهای محلی کردستان باشد چون شباهت زیادی به پیش غذاهای خارجی دارد! این غذا با کنگر درست می گردد اما چون کنگر از آن گیاهان نایابی است که بیشتر در ماه فروردین پیدا می گردد برای همین در ماه های دیگر سال برای درست کردن این غذا از کرفس استفاده می گردد. البته این غذا به همراه کته و نان خورده می گردد تا به یک وعده غذایی کامل تبدیل گردد. برای درست کردن قایرمه بعد از پوست کردن و خرد کردن کنگرها (و یا کرفس ها) آن ها را در سسی که غلظتی مثل ماست دارد غوطه ور و سپس سرخ می نمایند. سس این غذا با تخم مرغ، آب، زعفران دم نموده، کره و آرد درست می گردد.

آش عدس بلغور

آَش ها از غذاهای پرطرفدار کردستان هستند مخصوصا اگر این آش، آش عدس بلغور باشد. برای درست کرن این آش از سیب زمینی، عدس، بلغور گندم و ادویه استفاده می نمایند و در آخر هم بر روی آن نعناع داغ و لیموی تازه می ریزنند.

آش دوغه وا

با تماشا آش دوغه وا یاد آش دوغ می افتید اما در این آش، کوفته ریزه هم وجود دارد. برای درست کردن این آش از مواد دیگری مثل برنج، بلغور، سبزی خشک شده و نخود هم استفاده می گردد.

آش گزنه

برای درست کردن این آش گندم و جو را در دوغ می پزنند و برای طعم دادن به آن از گیاهان معطری مثل گرنه، پونه و کاکوتی استفاده می نمایند.

کباب کردی

در کردستان هم مثل بیشتر نقاط ایران هنگام جشن ها و مهمانی ها کباب درست می نمایند. برای درست کردن این کباب که بیشتر از غذاهای مرسوم عشایر و دامداران است از گوشت بره چند ماهه استفاده می گردد. گوشت به قطعات بزرگ تقسیم و بعد سیخ ها بر روی آتش کباب می شوند.

ماهی کباب

در کنار دریاچه زریوار در 2 کیلومتری مریوان رستوران هایی هست که ماهی کباب هایش در ایران بینظیر است. در اینجا بیشتر ماهی ها از همین دریاچه صید می شوند و بعد از طعم دار شدن بر روی زغال کباب می شوند.

رشته رون

برای درست کردن این غذا اول رشته را سرخ و بعد آن را در دوغ می پزنند.

دلمه برگ مو

هر چند دلمه در بیشتر شهرهای ایران درست می گردد اما در کردستان دلمه هایی بسیار بزرگ و خوشمزه درست می گردد که پیشنهاد می کنیم اگر گذرتان به این استان افتاد حتما دلمه های آن را امتحان کنید.

هتیمچه

هتیمچه از غذاهای محلی ای است که امروز کمتر درست می گردد اما شاید بتوانید در رستوران های این استان آن را پیدا کنید. این غذا از موادی مثل گوشت گوسفند، سبزی و حبوبات درست می گردد و خیلی مقوی است.

ساوار

ماده اصلی این غذا گندم است و آن را یا به صورت آرد و یا به صورت خشک شده با کره می پزند.

منبع: الی گشت

به "در سفر به کردستان این غذاهای محلی را نباید فراموش کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به کردستان این غذاهای محلی را نباید فراموش کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید