توافق ایران و آژانس تماما در چارچوب مصوبه مجلس است

به گزارش دفتر آنلاین من، تهران (پانا) - سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تفاهم شب گذشته سازمان انرژی اتمی و مدیر کل آژانس تاکید نمود آنچه صورت گرفته تماما در چارچوب مصوبه مجلس است.آمریکا باید اول تعهد بدهد، بعد برطرف تحریم کند و بعد وارد گفت وگو گردد

توافق ایران و آژانس تماما در چارچوب مصوبه مجلس است

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده صبح امروز در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه درباره جزییات سفر گروسی به تهران و ادامه بازرسی ها براساس توافق سه ماهه گفت: مذاکرات فنی با سازمان انرژی اتمی انجام شد و دستاورد دیپلماتیک و قابل توجه فنی به دست آمد. صالحی و همکارانشان زحمات زیادی انجام دادند تا در چارچوب قانون مجلس انجام شد. همانطور که در بیانیه مشترک و آژانس آمده است، این توافق بر وفق قانون مجلس است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: بعضی توافقات برای راستی آزمایی ها براساس پادمان انجام شد مانند اینکه دوربین ها روشن بماند ولی فیلمی در اختیار آژانس قرار نگیرد. بنابراین نه تنها اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شد، توافقات جدید هم براساس قانون مجلس است که امروز و فردا سازمان انرژی اتمی ابعاد فنی آن را بیان می نماید. غریب آبادی هم در ایران و مذاکرات بودند و جوابگوی ابعاد فنی این مسئله هستند.

وی درباره توافقات دیروز ایران و آژانس و ادعای مغایرت آن با قانون مجلس هم گفت: فرصتی به آمریکا ندادیم. آنچه اجرا شده تماما در چارچوب مصوبه مجلس است. اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می شود و بعضی نظارت های ضروری در سه ماهه آینده در چارچوب توافقات پادمانی حفظ می شود. شاید مهمترین مسئله فنی، دوربین ها باشد که هیچ فیلمی در اختیار آژانس قرار نمی گیرد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره ابراز علاقه بایدن برای گفت وگو به ایران و طرح مسائل موشکی و منطقه ای از سوی او اضافه نمود: بایدن باید تصمیم بگیرد سیاست شکست خورده فشار حداکثری دولت قبلی آمریکا را ادامه دهد یا خیر. نتیجه آن شکست حداکثری برای آمریکا خواهد بود یا از آن میراث شکست خورده فاصله بگیرد. اگر از این میراث شکست خورده فاصله بگیرند، جهت را در اصلاح سیاست شان طی می نمایند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه در چارچوب برجام، ایران و 1+4 قرار دارند، اظهار داشت: آمریکا نه تنها از برجام خارج شد بلکه از این ساختمان خارج شده و در جهت آن هم تله گذاری نموده است که نه کسی باقی بماند و نه کسی از مزایای آن استفاده کند. جهت برگشت را مشخص نموده ایم. ابتدا باید تعهدات خود را برای برجام اعلام کند تا وارد این ساختمان شود. بعد باید آن تله ها یعنی تحریم ها را بردارد تا بتوانند وارد گفت وگوها شود.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه ریشه بسیاری از تنش ها در منطقه غرب آسیا به حضور نیروهای خارجی در کشورهای مورد اشغال آنها برمی شود، گفت: این جهتی است که آمریکا با تصحیح سیاست شان و خروجش، بازگشت آرامش به منطقه را تسهیل کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی توضیح داد: درباره مسائل موشکی و امنیت خود با کسی گفت وگو و مذاکره هم نمی کنیم.

این دیپلمات ارشد در پاسخ به این سوال که اگر اروپا نشستی را با حضور آمریکا درباره برجام تشکیل دهد، ایران در آن حضور می یابد، یادآور شد: درخصوص آنچه اتحادیه اروپا و هماهنگ نماینده سیاست خارجی شان در حال هماهنگی هستند، نیت خیر آقای بورل را می دانیم و کوششهای ایشان را در چارچوب حفظ برجام می دانیم. آمریکا عضو برجام نیست که در نشست های آن شرکت کند. اینکه آمریکا بخواهد به عنوان مهمان شرکت کند، ایران در حال آنالیز است.

خطیب زاده با بیان اینکه هیچ گفت وگویی پیش از برطرف موثر تحریم ها و اعلام تعهد به برجام حضور نخواهد یافت، عنوان نمود: دوستان اروپایی ما و مسکو و پکن به زودی نظر تهران را خواهند شنید.

وی درباره بازگشت آمریکا به برجام گفت: آمریکا یکجانبه از برجام خارج شد ولی بازگشت آن متضمن مسئولیت های حقوقی است، به سادگی رخ نخواهد داد. پیش شرطی برای برطرف تحریم ها نداریم.

دوستان پیشاپیش قضاوت ننمایند؛ به روابط با آژانس ادامه می دهیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره توقف آنالیز لایحه بودجه در مجلس در واکنش به توافق دیروز ایران و آژانس گفت: طبق قانون مجلس، از فردا اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می شود. دوستان پیشاپیش قضاوت ننمایند. آنچه میان ایران و آژانس اتفاق افتاده، یک دستاورد فنی است که طبق مصوبه مجلس است و ما روابط خود را با آژانس ادامه می دهیم.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات روز گذشته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا توضیح داد: رسیدگی به شرایط زندانیان ایرانی در آمریکا همیشه از اولویت های جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه است. آنها در شرایط ناگوار و نابه سامانی در زندان های آمریکا مورد ظلم قرار دارند.

وی اضافه نمود: استاد ایرانی را با بهانه ها واهی دستبند و پابند می زنند. زندانی دیگر ایرانی را به بهانه های واهی زندانی نموده و بعد از انتها محکومیت، همچنان در زندان نگه می دارند. ایران نمی تواند شاهد این ظلم آشکار باشد. اینها میراث شوم دولت قبلی برای دولت فعلی است که شاهد فاصله گیری از این میراث شوم نبوده ایم.

پیغام هایی به وسیله سفارت سوییس و وزرای خارجه کشورهای دیگر به ما رسیده است

به گفته رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، پیغام هایی به وسیله سفارت سوئیس و وزرای امور خارجه کشورهای دیگر به ما رسیده است. پیغام ما نیز از همان طرق داده شده که پیشنهاد ظریف در دو سال قبل در نیویورک داده بودند، همچنان سر جای خود است و این جهت می تواند ادامه یابد.

راه خروج از انزوا، اظهار نیست بلکه اقدام است

خطیب زاده با اشاره به بخش دیگری از اظهارات سالیوان گفت: کوشش آمریکا برای خروج از انزوا را درک می کنیم ولی راه خروج از انزوا، اظهار نیست بلکه اقدام است و جهت آن فاصله دریافت از جهت یکجانبه گرایانه دولت قبلی است.

وی درباره سفر رافائل گروسی به تهران و ارتباط این مسئله در دادن فرصت دوباره به آمریکا برای حفظ برجام هم ابراز داشت: آنچه میان سازمان انرژی اتمی و آژانس اتفاق افتاده، یک توافق فنی است تا روابط دو طرف، براساس مصوبه مجلس خدشه دار نشود. در بیانیه هم آمده کلیه توافقات وفق قانون مجلس رخ می دهد. اگر طرف های مقابل نتوانند به تعهدات خود عمل نمایند، ایران از این مسئله استقبال می نماید.

این دیپلمات ارشد درباره رایزنی های طالبان در تهران و اینکه چرا آن گفت وگوها نتوانسته از میزان خشونت در افغانستان بکاهد، اظهار داشت: سفر هیات طالبان به تهران از پیش مشخص شده و با اطلاع دولت افغانستان و با دستورکار مشخصی درباره پیشبرد مذاکرات صلح و گفت وگوهای بین الافغانی انجام شد. البته این گروه با کشورهای مختلفی در حال گفت وگو است. در بعضی از کشورها دفاتر دارد. با آمریکا ماه ها گفت وگو نموده و به توافقاتی هم رسید، بهتر است این سوال از کشورهایی که مدت ها با این گروه مذاکره و توافق کردند، پرسیده شود.

خطیب زاده درباره دعوت روسیه از ایران درباره صلح افغانستان یادآور شد: این دعوت از قبل هم بوده است. با مسکو در ارتباط نزدیک هستیم. هنوز تصمیم مشخصی در این باره نگرفته ایم زیرا برای اینکه ساختار حاکمیتی افغانستان تضعیف نشود، پاسخ ما روشن بوده است.

وی ادامه داد: از فرایند های صلح حمایت می کنیم ولی فکر می کنیم هرچه موجب تضعیف دولت افغانستان می شود، شرکت نکنیم. در حال آنالیز این دعوت هستیم و پس از جمع بندی، آن را اعلام می کنیم.

خبرنگاری پرسید که آیا وزیر امور خارجه قطر در سفر به تهران، حامل پیغامی از سوی آمریکا بوده است؟ که سخنگوی دستگاه دیپلماسی پاسخ داد: سفر وزیر امور خارجه قطر هم در ادامه رایزنی های دو کشور بوده است. هیچ طرفیتی از آمریکا در این سفر مطرح نبوده است.

درباره زندانیان تحول جدیدی رخ نداده است

خطیب زاده درباره ایجاد روزنه ای در شرایط آزاد شدن زندانیان ایرانی در آمریکا هم عنوان نمود: درخصوص زندانیان تحول جدی رخ نداده است. ما پیغام خود را به وسیله سوئیس داده ایم.

وی درباره برطرف محدودیت های ترددی در نیویورک از سوی آمریکا گفت: برطرف محدودیت های ترددی مطرح نیست بلکه کاهش این محدودیت ها را اعلام نموده اند. دولت قبلی ایالات متحده تعهدات خود را درباره دیپلمات ها در نیویورک، طی یک اقدام غیرقانونی انجام داد، ایران اظهار داشت شکایت خواهد نمود. این کاهش امروز اجرا شده ولی این 25 مایل هم در نقض کنوانسیون های بین المللی و معاهده مقر است و آن را کافی نمی دانیم و نباید در جهت بازگشت آمریکا به برجام تفسیر شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درباره پیشرفت در مذاکرات صلح یمن پس از سفر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل به ایران هم گفت: دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل با مسئولان ایرانی در چارچوب طرح های صلح است. تمام کوشش خود را به کار گرفته ایم تا این بحران انتها پذیرد. امیدواریم عربستان نیز به این جهت پیوسته و این بحران انسانی انتها پذیرد.

خطیب زاده درباره حمله به کاروان های آمریکایی در عراق و اتهام زنی به ایران توضیح داد: همان زمانی هم که این اتهامات مطرح می شود، اظهار داشتیم که این دام افکنی در روابط ایران و عراق بسیار مشکوک است. ضمن اینکه صلح و ثبات در عراق را به خطر می اندازد و نشان از سناریوهایی است که برای آینده منطقه خوب نیست.

وی با بیان اینکه طرف های ثالثی به این تله آفرینی ها دل بسته اند، گفت: انتساب این ادعاها را محکوم می کنیم. از دولت عراق هم خواسته ایم جهت کشف حقیقیت را پیگیری و عاملین را شناسایی کند. آنچه در عراق رخ می دهد، افزایش نیروهای خارجی در عراق است که امنیت و ثبات این کشور را تهدید می نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تاریخ برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام و نشستی که اتحادیه اروپا می خواهد با حضور آمریکا برگزار کند، ابراز داشت: نشست کمیسیون مشترک برجام در جهت خود انجام می شود. در حال آنالیز دعوتی هستیم که اجرا شده و اینکه چگونه به آن پاسخ دهیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "توافق ایران و آژانس تماما در چارچوب مصوبه مجلس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق ایران و آژانس تماما در چارچوب مصوبه مجلس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید