انجام پژوهش بدون اعتبارات اقتصادی امکان پذیر نیست

به گزارش دفتر آنلاین من، معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: امیدواریم سال 1401 با توجه به موارد قانونی منابع اقتصادی بهتری به حوزه پژوهش و فناوری تزریق گردد؛ چرا که انجام پژوهش بدون اعتبارات اقتصادی امکان پذیر نیست.

انجام پژوهش بدون اعتبارات اقتصادی امکان پذیر نیست

به گزارش گروه دانشگاه دفتر آنلاین من، پیمان صالحی در آیین تقدیر از دانشمندان برتر در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت که امروز در وزارت علوم برگزار گردید، اظهار کرد: تا به امروز جشنواره هایی برای فراوری فناوری و یا رساندن محصولات به بازار برگزار گردیده، اما در این آیین ها کمتر به دانشمندان برتر در حوزه همکاری با جامعه و صنعت توجه شده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان این مطلب که در سال 99 مبلغ 3 هزار میلیارد تومان قرارداد میان دانشگاه ها و صنعت منعقد شد در حالی که با توجه به زیرساخت ها و نیروی انسانی موجود در دانشگاه ها، عدد بسیار کمی است، اضافه نمود: بعلاوه تنها 5 هزار نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها در زمینه همکاری دانشگاه با صنعت فعال هستند که باز هم این عدد کم است، اما اگر بتوانیم از زیرساخت ها و نیروی انسانی متخصص در دانشگاه ها بهره ببریم، قطعا این عدد فرایند افزایشی خواهد داشت.

صالحی ادامه داد: یکی از رویکرد های مهم وزارت علوم، اثربخشی آموزش عالی در حل مسائل کشور به وسیله انعقاد قرارداد های صنعتی است؛ در این رویکرد حل مسائل در آموزش عالی بر اساس یک نظام سیستماتیک است و در این راستا اکوسیستمی تعریف خواهد شد که اگر سوالی مطرح شد، به اکوسیستم دانش بنیان ها و دانشگاه ها منتقل گردد و در این جهت این اکوسیستم تقویت خواهد شد.

وی ضمن بیان اینکه در حال حاضر قطب های علمی ایجاد شده که بیشتر بر فراوری علم متمرکز است تا حل مساله، گفت: از این رو باید در این قطب ها دگردیسی ایجاد گردد و با ایجاد هسته های فناورانه، این تشکل ها در حوزه های تخصصی فناوری فعال شوند.

معاون پژوهشی وزیر علوم در ادامه بر هماهنگی میان نهاد های فعال در حوزه علم و فناوری، تاکید نمود و گفت: در کشور سازمان ها و نهاد های مختلفی در این حوزه تشکیل شده و باید به گونه ای قانونگذاری گردد که همه بازیگران این عرصه هماهنگ عمل نمایند که در این راستا می توان از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی بهره برد. ظرفیت شورای عالی عتف از دیگر ظرفیت های مناسب در زمینه سیاستگذاری و اجرای قوانین است.

صالحی با اشاره به اهداف وزارت در حوزه همکاری با جامعه و صنعت گفت: ارتقای سطح زندگی مردم، ایجاد عایدی مستمر و ایجاد ثروت و حل مسائل اجتماعی از جمله اهداف این وزارت خانه در حوزه همکاری با جامعه و صنعت است.

وی با اشاره به اینکه سال 1400 به لحاظ اقتصادی سال خوبی نبود، گفت: امیدواریم سال 1401 با توجه به موارد قانونی منابع اقتصادی بهتری به حوزه پژوهش و فناوری تزریق گردد؛ چرا که انجام پژوهش بدون اعتبارات اقتصادی امکان پذیر نیست.

معاون پژوهشی وزیر علوم با بیان اینکه در امسال بودجه تجهیزات پژوهش صفر بوده است، توضیح داد: بعضی از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها فرسوده است و در بعضی از رشته ها نیازمند تجهیزات به روز هستیم و ما مجبور هستیم بعضی از تجهیزات را در قالب مشارکت های بین المللی تامین کنیم.

صالحی بعلاوه با تاکید بر استفاده از ظرفیت دانشجویان دکتری و پسادکتری، گفت: به همین دلیل آیین نامه ای را تهیه کردیم که بر اساس آن اجرای سرانجام نامه های دکتری و کارشناسی ارشد در ارتباط با دانشگاه و صنعت، تسهیل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "انجام پژوهش بدون اعتبارات اقتصادی امکان پذیر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام پژوهش بدون اعتبارات اقتصادی امکان پذیر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید