آلوده ترین وسایلی که با آن در تماسیم

به گزارش دفتر آنلاین من، بیشتر افراد با شنیدن مکان آلوده اول از همه به یاد سرویس بهداشتی می افتند، چون سرویس بهداشتی عمومی بسیار آلوده و پر از میکروب و باکتری است. ولی بد نیست بدانید بعضی وسایل که شما هر روزه با آن ها در تماس هستید، آلوده تر از دستشویی عمومی هستند!

آلوده ترین وسایلی که با آن در تماسیم

تلفن همراه و تبلت

به گزارش دفتر آنلاین من به نقل از جوان آنلاین، تلفن همراه یکی از آلوده ترین وسایلی است که شما هر ساعت از آن استفاده می کنید. قبل از استفاده مجدد از گوشی موبایل خود و قبل از آنکه در زمان صحبت مجبور شوید آن را به صورت خود بچسبانید، باید یک فکر اساسی برای تمیز کردن آن کنید. برای اینکه میکروب ها را بکشید پیشنهاد می گردد هر چند روز یکبار از دستمال الکلی استفاده و سطح رویی تلفن همراه خود را ضدعفونی کنید. ما خیلی عادت نداریم موبایل یا تبلت را تمیز کنیم، برخی ها اصلا این کار را نمی نمایند. اما تحقیقات نشان می دهند میزان باکتری (به خصوص استافیلوکوک) روی تلفن همراه 10 برابر و روی تبلت 30 برابر توالت است. البته خیلی از ما وقتی دستشویی می رویم تلفن هوشمند یا تبلت را هم با خود می بریم. در انگلیس 75 درصد مردم این کار را می نمایند.

صفحه کلید

صفحه کلید کامپیوتر را افراد مختلفی در ساعت های طولانی به خصوص در محل کار استفاده می نمایند. شکاف های بین کلید ها هم محل مناسبی برای خرده های مواد غذایی است به خصوص آنکه بسیاری جلوی کامپیوتر غذا می خورند. تحقیقی که در یکی از دفاتر کار در لندن اجرا شده نشان می دهد صفحه کلید ها حداقل پنج بار آلوده تر از توالت هستند. تحقیق دیگری که در سال 2008 در آمریکا انجام شد این میزان را 400 برابر نشان داد. قبل از آغاز به کار با کامپیوتر به خصوص در اداره، صفحه کلید و موس را تمیز کنید. صفحه کلید یکی از مهمترین راه های انتقال بیماری در محل کار است.

دکمه های آسانسور

برای ساکنین آپارتمان ها خبر بدی است که بدانند دکمه ای که هر روز با آن در تماس هستند بسیار آلوده تر از چیزی است که فکرش را می نمایند، بله دکمه آسانسور! دکمه آسانسور 40 بار آلوده تر از توالت است! به دلیل اینکه آسانسور یک وسیله عمومی است و افراد زیادی به آن دست می زنند، کمی عجیب به نظر می رسد اگر با دستمال ضدعفونی به سراغ دکمه آسانسور بروید! بهتر است از دستکش بهره ببرید و یا با یک دستمال کاغذی دکمه آسانسور را فشار دهید.

ماشین لباسشویی

خیلی ها فکر می نمایند همین که لباس را در ماشین لباسشویی ریختند و آن را روشن کردند کار تمام است و همه چیز تمیز خواهد شد. اما ماشین لباسشویی محیطی مناسب برای باکتری ها است به خصوص آنکه آب در پایین ماشین لباسشویی جمع می گردد. تحقیقات نشان می دهد وقتی لباس های زیر خود را در ماشین لباسشویی می ریزید تا 100 میلیون باکتری E.Coli را هم در آن می ریزید. باکتری هایی که در ماشین لباس شویی می مانند، می توانند به لباس هایی که بعدا در آن می ریزید منتقل شوند. اما برای بهداشت بهتر از ماشین لباسشویی به عنوان محل انباشت لباس های کثیف استفاده نکنید. لباس های زیر را جدا بشویید و مثلا آن ها را همراه با حوله خشک کردن دست نشویید. گاهی ضروری است این لباس ها را ابتدا بشویید یا آن ها را در محلول ضدعفونی قرار دهید و بعد در ماشین بریزید. برای شستن لباس های زیر یا لباس های کثیف از درجه آب داغ ماشین لباسشویی (بالای 60 درجه) بهره ببرید. وقتی ماشین لباسشویی را استفاده نمی کنید در آن را نبندید تا هوا در آن جریان داشته باشد. محیط گرم و مرطوب و تاریک داخل آن محیط ایده آل برای رشد باکتری و قارچ است.

حوله

حوله ها محل خوبی برای باکتری ها هستند، گرم و مرطوب و معمولا کم نور؛ سعی کنید آن ها را آویزان کنید یا طوری قرار دهید که به آن ها هوا بخورد و خشک گردد. حوله های تمیز را در حمام یا دستشویی انبار نکنید، چون مرطوب می شوند و زمینه رشد باکتری فراهم می گردد. حوله ها را زود عوض کنید و بشویید. تحقیقات نشان می دهند حوله یکی از آلوده ترین اشیاء خانه است، به خصوص حوله های آشپزخانه که در معرض مواد غذایی مختلف نیز قرار می گیرند. نزدیک به 90 درصد پارچه ها و حوله هایی که در آشپزخانه استفاده می شوند آلودگی میکروبی دارند. وقتی دستهایتان را خوب شسته اید یک حوله کثیف می تواند شستن را کاملا بی فایده کند. بهتر است در آشپزخانه به خصوص برای پاک کردن سطوح مختلف تا حد ممکن از حوله های یکبار مصرف یا دستمال کاغذی بهره ببرید.

شیر دستشویی

برای شستشو همه به سراغ دستشویی می رویم، اما معمولا به اینکه شیر دستشویی خود محل تجمع باکتری است توجه نمی کنیم. تحقیقات نشان می دهند شیر دستشویی تا 21 برابر توالت، آلوده به باکتری است. شرایط شیر آشپزخانه بدتر است، چون به مواد غذایی هم آلوده می گردد و تا 44 برابر توالت باکتری دارد. دست آلوده همه آدم هایی که از دستشویی استفاده می نمایند این شیر را لمس می نماید. شستن شیر دستشویی را از قلم نیاندازید. شیر هایی که به صورت اهرم باز بسته می شوند بهتر از شیر هایی هستند که پیچی هستند، چون با تماس کمتری بسته می شوند. دست خیس پس از شستن به راحتی دوباره باکتری جذب می نماید.

کیف دستی

معمولا در کیف دستی لوازم مختلفی از جمله پول و اسکناسس وجود دارد و این کیف ها همه جا برده شده و در جا های مختلفی گذاشته می شوند؛ بنابراین مرکز تجمع باکتری می شوند. کیف شما به دلیل پول هایی که درون آن قرار گرفته است، میکروب های زیادی را با خود حمل می نماید. بر اساس مطالعات اجرا شده 20 درصد کیف ها آلاینده هایی تا ده برابر توالت فرنگی دارند و باید گفت: کثیف ترین قسمت آن ها هم دستیگره یا بند کیف است.

تخته خردکن

این محل یکی از پناهگاه های خوب برای باکتری هاست و تا 200 برابر توالت ممکن است در آن باکتری پیدا گردد. شیار هایی که چاقو روی آن ایجاد می نمایند هم کار باکتری ها راحت تر می نماید. تخته هایی که برای گوشت و مرغ استفاده می شوند بیشترین آلودگی را دارند. یک توصیه ساده این است که دو تخته به رنگ های مختلف داشته باشید، یکی برای گوشت و مرغ و دیگری برای سبزیجات و چیز های دیگر. تخته هایی را که برای گوشت و مرغ استفاده می کنید بلافاصله پس از استفاده بشویید. ضدعفونی کردن این تخته ها هر چند وقت یکبار هم کار مفیدی است.

تکه های یخ در فست فود

قبل از گفتن هر چیزی باید گفت: همه رستوران ها مانند هم نیستند. ولی براساس تحقیقات 6 مورد از 10 رستوران آزمایش شده، تکه یخ هایی دارند که دارای سطح باکتریایی بالاتر از آب در سرویس بهداشتی است. برای جلوگیری از هر آلودگی از خوردن یخ امتناع کنید.

اسفنج (اسکاچ ظرفشویی)

یکی از آلوده ترین لوازم خانه است که تا 400 برابر توالت می تواند باکتری داشته باشد. نکته ای که شاید باور نکنید این است که ظرفشویی (سینک) آشپزخانه در واقع آلوده ترین جای خانه و 100 هزار بار آلوده تر از دستشویی و توالت است. اسفنج ها هم تمام شرایط باکتری پروری را دارند و مهمترین دلیل آلودگی آن ها این است که دیر به دیر عوض می شوند و راه چاره این است که آن ها را زود به زود عوض کنید. برای اطلاع از چگونگی شستشو و نگهداری اسکاچ ظرف شویی مطلب زیر را مطالعه کنید.

عابر بانک و پول

شاید دیگر کمتر کسی معتقد باشد پول چرک کف دست است، اما پول حتما از چرک کف دست چرک تر است. تعجبی ندارد، هزاران نفر در هر حالت و شرایطی پول را لمس می نمایند و البه پول شسته هم نمی گردد. هر اسکناس حامل تا 200 هزار باکتری است. عابر بانک هم همینطور است، هزاران نفر از آن استفاده می نمایند و شسته نمی گردد و علاوه بر این با پول هم در تماس است. متخصصان می گویند بعد از استفاده از عابر بانک هم جیبتان غنی تر و هم دستتان با 5000 باکتری بیشتر غنی می گردد.

فرمان خودرو

به این یکی هم شاید زیاد حواستان نبوده، برخی از ما در ماشین زندگی می کنیم، سرفه و عطسه می کنیم، غذا می خوریم، با همه چیز در دنیای بیرون تماس پیدا می کنیم و بعد دست به فرمان می شویم. فرمان پنج برابر توالت آلودگی دارد، بنابراین گهگاه آن را تمیز کنید.

کلید برق

این مورد هم شاید شما را متعجب کند، قاعده باز همان است، همه به آن دست می زنند و کمتر پیش می آید که آن را تمیز کنیم. طبق تحقیقات در شش و نیم سانتی متر مربع کلید برق 200 باکتری وجود دارد. کلید هایی که در اماکن عمومی هستند شرایطی به مراتب بدتر دارند؛ بنابراین به چیز هایی که به دفعات و توسط افراد مختلف لمس می شوند و کمتر تمیز می شوند دقت داشته باشید، آلودگی میکروبی در آن ها زیاد است، بنابراین به همین سیاق می توانید حدس بزنید که چرخ خرید (پنج برابر)، منوی رستوران (100 برابر)، میله اتوبوس و امثال آن آلودگی زیاد دارند.

منبع: جام جم آنلاین

به "آلوده ترین وسایلی که با آن در تماسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلوده ترین وسایلی که با آن در تماسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید