5 علامت هشدار دهنده سرطان مثانه را بشناسید

به گزارش دفتر آنلاین من، خبر خوب درباره سرطان مثانه این است که اگر این بیماری به موقع تشخیص داده گردد، بین 70 تا 80 درصد موارد، درمان آن پیروز خواهد بود و بیمار سلامت خود را بازمی یابد.

5 علامت هشدار دهنده سرطان مثانه را بشناسید

به گزارش سیناپرس، سرطان مثانه، یکی از 10 سرطان شایع در سراسر دنیا است. اما این سرطان اغلب دیر تشخیص داده می گردد. نه تنها به این علت که علائم معمولاً در مراحل پیشرفته ظاهر می شوند، بلکه به این علت که علائم هشداردهنده برای بسیاری از افراد ناشناخته است. به گزارش سیناپرس، در ادامه 5 علامت هشداردهنده این بیماری را با هم آنالیز می کنیم.

تشخیص آسیب شناسی این سرطان اغلب با تاخیر همراه است، و همان طور که گفته شد، اصلی ترین علت آن ناآگاهی افراد در رابطه با علائم این بیماری است. سرطان مثانه اغلب به شکل کارسینوم یوروتلیال، یعنی بیماری سلول های دیواره داخلی مثانه،دیده می گردد. مثانه عضوی توخالی است که وظیفه اصلی آن ذخیره ادرار تولیدشده به وسیله کلیه ها است تا بتواند آن را تخلیه کند. چندین عامل خطر به طور روزانه به مثانه آسیب می رساند و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، به ویژه استعمال دخانیات یا قرار گرفتن در معرض عوامل شیمیایی خاص.

افزایش خطر ابتلا به سرطان برای افراد بالای 50 سال

اگرچه مقامات بهداشتی اطمینان می دهند که تعداد موارد نو و مرگ و میر مرتبط با سرطان مثانه در طول سال های اخیر اندکی کاهش یافته است، با این وجود خوب است که به یاد داشته باشیم این بیماری همچنان یک خطر بالقوه است و می تواند هر یک از افراد جامعه را مبتلا سازد. با این حال، به نظر می رسد که سالمندان بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند.

انجمن سرطان امریکا در این باره می گوید: حدود 9 نفر از هر 10 نفر مبتلا به این سرطان بالای 55 سال سن دارند و میانگین سنی افراد در زمان تشخیص 73 سال است.شانس ابتلای مردان به این سرطان در طول زندگی خود حدود 1 در 27 است. برای زنان، این خطر به حدود 1 در 89 می رسد.

خبر خوب درباره سرطان مثانه این است که اگر این بیماری به موقع تشخیص داده گردد، بین 70 تا 80 درصد موارد، درمان آن پیروز خواهد بود و بیمار سلامت خود را بازمی یابد.

اما 5 علامتی که هشدار سرطان مثانه را می دهند، از این قرارند:

وجود خون در ادرار

وجود خون در ادرار که نام علمی آن هماتوری یا هماچوری است، شایع ترین علامت سرطان مثانه است. خون در ادرار را می توان با چشم تشخیص داد؛ گاهی نیز می توان آن را در طی یک آزمایش ادرار که در آزمایشگاه یا در مطب پزشک انجام می گردد، مشاهده کرد.

عفونت های ادراری

عفونت های ادراری مکرر می تواند یکی از علائم هشداردهنده سرطان مثانه باشد. علاوه بر این، احساس سوزش در هنگام ادرار نیز می تواند در فهرست علائم هشداردهنده ای باشد که باید مراقب آنها باشید.

کاهش وزن

کاهش وزن غیرارادی هرگز نشانه خوبی نیست و اغلب به علت ناهنجاری در عملکرد بدن است. کاهش وزن می تواند یکی از علائم سرطان خصوصا سرطان مثانه باشد.

خستگی

خستگی نیز در فهرست علائم هشداردهنده این بیماری واقع شده است. احساس خستگی ممکن است همراه یا جایگزین احساس ضعف دائمی باشد.

بی اشتهایی

اگر بدون هیچ علتی اشتهای خود را از دست داده اید، حتما باید با پزشک درباره آن مشورت کنید. زیرا بی اشتهایی نیز می تواند یکی از علائم سرطان باشد.

بنابراین توصیه می گردد علایم و نشانه های بیمای را جدی بگیرید و در صورت ابهام با پزشک مشورت کنید.

منبع: فرارو

به "5 علامت هشدار دهنده سرطان مثانه را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 علامت هشدار دهنده سرطان مثانه را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید