حدس معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه گزنک ادامه دارد، کشف گذار از دوره نوسنگی به مس سنگی در تپه 5 هکتاری

به گزارش دفتر آنلاین من، خبرنگاران: برآورد به منظور مشخص عرصه و پیشنهاد حریم تپه گزنک زرندیه در قالب دومین فصل از پروژه باستان شناسی در این محوطه باستانی در حال اجرا است .

حدس معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه گزنک ادامه دارد، کشف گذار از دوره نوسنگی به مس سنگی در تپه 5 هکتاری

مجتبی باقرشاهی سرپرست کاوش های باستان شناسی صدرآباد با اعلام این خبر به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت : پروژه آنالیز و شناسایی محوطه های باستانی روستای صدرآباد زرندیه از توابع استان مرکزی سال گذشته منجر به شناسایی 21 محوطه باستانی از جمله تپه بسیار مهم گزنک در این روستا شد.

او اضافه نمود: موقعیت روستای صدرآباد و تپه گزنک در 75 کیلومتری تهران و 85 کیلومتری شهرستان ساوه واقع شده است که یکی از کلیدی ترین محوطه های پیش از تاریخی مرکز فلات ایران است.

این باستان شناس اضافه نمود: در فصل دوم پروژه هیأتی به سرپرستی بنده جهت تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه گزنک با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری راهی این منطقه شد.

باقرشاهی با اشاره به اینکه در فصل گذشته که تعیین شد تپه گزنک از دوران نوسنگی تا دوره ساسانی(به جز دوره مس و سنگی) استقراری و شواهد فرهنگی مبتنی بر این موضوع ارائه شد توضیح داد: در این فصل گمانه هایی به ابعاد یک در یک در سه رینگ حفر و کاوش خواهند شد که مطمئنا به حفظ تپه از گزند تعدی محافظت خواهد نمود.

او وسعت محوطه را حدود 5 هکتاراعلام کرد که جوابگوی سوالات بسیاری در مرکز فلات ایران، به خصوص دوره نوسنگی و دوره گذار از نوسنگی به مس سنگی و البته موضوع سفال آلویی خواهد بود.

این باستان شناس در سرانجام گفت: تا کنون شواهدی از مس خام در گمانه ها تعیین شده و لایه های استقراری برجا و محکمی از همه دوره ها(بجز دوران مس سنگی) در کاوش نمایانگر است.

منبع: صدای میراث

به "حدس معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه گزنک ادامه دارد، کشف گذار از دوره نوسنگی به مس سنگی در تپه 5 هکتاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدس معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه گزنک ادامه دارد، کشف گذار از دوره نوسنگی به مس سنگی در تپه 5 هکتاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید