کاوشگر تیان ون-1 تصاویر جدیدی از سطح مریخ منتشر کرد

به گزارش دفتر آنلاین من، کاوشگر چینی تیان ون-1 که در حال حاضر در مدار مریخ می گردد تصاویر جدیدی از این سیاره در طول اولین ماه حضورش در مدار مریخ ثبت کرده است.

کاوشگر تیان ون-1 تصاویر جدیدی از سطح مریخ منتشر کرد

این فضاپیمای بدون سرنشین که در مدار مریخ واقع شده است در طول ماه های آینده یک مریخ نورد را بر روی سطح مریخ قرار خواهد داد.

سازمان ملی فضایی چین(CNSA) این تصاویر را در روز پنجشنبه به اشتراک گذاشت. این تصاویر شامل دو تصویر سیاه و سفید و یک تصویر رنگی که سطح نارنجی این سیاره سنگی را نشان می دهد است.

تیان ون-1(Tianwen-1) یکی از سه ماموریت سفر به مریخ در سال 2021 است و تنها ماموریتی است که هم شامل مدارگرد و هم سطح نورد می گردد. این سه تصویر جدید توسط دوربین های کاوشگر گرفته شده است که به سازمان ملی فضایی چین کمک می کند سطح سیاره را برای یافتن مکانی مناسب برای فرود سطح نورد فراهم کنند.

تصویر رنگی با دوربین وضوح متوسط گرفته شده و منطقه شمالی سیاره را نشان می دهد و دو تصویر سیاه و سفید دیگر با دوربین با وضوح بالا از فاصله 330 کیلومتری گرفته شده است. وضوح آن ها 0.7 متر است که به دوربین اجازه می دهد از دهانه های کوچک، تپه های شنی، پستی بلندی ها و سایر بخش های سطح سیاره تصاویری واضح بگیرند.

این تصاویر پس از اتمام مانور جابجایی مدار انجام شد و کاوشگر پیش از اقدام به فرود سه ماه در این مدار جدید خواهد ماند و در این زمان سطح مریخ با استفاده از دوربین ها و حسگرها برای جمع آوری اطلاعات بیشتر مخصوصا برای یافتن مکانی مناسب برای فرود بررسی خواهد کرد.

اگر چین فرودی موفقیت آمیز داشته باشد تبدیل به دومین کشوری خواهد شد که پس از ایالات متحده توانسته سطح نوردی به مریخ بفرستد.

سطح نورد خورشیدی چین اطلاعاتی از آب های زیرسطح مریخ جمع آوری خواهد کرد و به دنبال نشانه هایی از حیات میکروسکوپی می گردد.

هر سه ماموریت به مریخ در ماه ژوئیه انجام شدند تا از نزدیکی مریخ و زمین که هر دو سال یک بار اتفاق می افتد استفاده کنند.

ماموریت تیان ون-1 برای چین که در سال 2003 فضانوردی به مدار فرستاده و همچنین نمونه هایی از سطح ماه به زمین آورده است بلندپروازانه ترین ماموریت تا به امروز است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "کاوشگر تیان ون-1 تصاویر جدیدی از سطح مریخ منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر تیان ون-1 تصاویر جدیدی از سطح مریخ منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید