همه چیز درباره واکسن سینوفارم

به گزارش دفتر آنلاین من، خبرنگاران- واکسن سینوفارم که موسسه محصولات بیولوژیکی پکن (BBIBP) آن را فراوری نموده، اولین واکسن چینی کووید 19 است که سازمان جهانی بهداشت مجوز استفاده اورژانسی آن را صادر نموده است.

همه چیز درباره واکسن سینوفارم

موسسه محصولات بیولوژیکی پکن در چین واکسن کووید 19 را فراوری نموده است. از بین واکسن های کووید 19 که شرکت های چینی فراوری نموده اند، واکسن موسسه مذکور اولین واکسنی است که سازمان جهانی بهداشت استفاده از آن را در برابر ویروس کرونا بلامانع اعلام نموده است.

به گزارش دفتر آنلاین من به نقل از سازمان بیمه سلامت، سازمان جهانی بهداشت مجوز استفاده اورژانسی از واکسن سینوفارم را از17 اردیبهشت سال 1400 (7 مه 2021) ، حدود 4 ماه پس از مجوز سازمان ملی تجهیزات پزشکی چین در10 دی ماه 1399 (31 دسامبر 2020)، صادر کرد. 42 کشور دیگر از جمله مجارستان، ونزوئلا و سریلانکا هم این واکسن را تأیید نموده اند، اما آژانس ارزیابی محصولات دارویی اروپا (EMA) هنوز آن را برای استفاده در اتحادیه اروپا آنالیز ننموده است.

موسسه محصولات بیولوژیکی پکن از تکنولوژی مناسبی برای فراوری واکسن سینوفارم علیه ویروس کووید 19 استفاده کرد. واکسن شامل دو دوز ویروس غیر فعال شده برای تحریک سیستم ایمنی بدن است.

واکسن سینوفارم حاوی ویروس سارس است که با ماده شیمیایی به نام بتا پروپیولاکتون تغییرات درمانی در آن ایجاد شده است. این ماده شیمیایی به ساختار ژنتیکی ویروس متصل شده و مانع از تکثیر و ایجاد کووید 19 می گردد. این واکسن بعلاوه حاوی مواد کمکی به شکل هیدروکسید آلومینیوم است. مواد کمکی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در پاسخ به واکسن ها می شوند.

هنگامی که فردی واکسن را دریافت می نماید، سیستم ایمنی بدن وی ویروس غیرفعال شده را خارجی تشخیص داده و آنتی بادی هایی علیه آن ایجاد می نماید. حال اگر فرد واکسینه شده با ویروس سارس هم تماس داشته باشد، سیستم ایمنی بدن وی در برابر آن مصونیت دارد.

سازمان جهانی بهداشت واکسن سینوفارم را برای افراد 18 سال به بالا با فاصله 3 تا 4 هفته بین دو دوز توصیه می نماید. آژانس بهداشت جهانی اثر کلی واکسن را حدود 78 درصد برآورد می نماید، از سوی دیگر بیان می نماید که اطلاعاتی در مورد آزمایش بر روی بزرگسالان بالای 60 سال وجود ندارد.

عوارض جانبی شایع

اطلاعات منتشر شده ای برای حمایت از واکسن سینوفارم این موسسه وجود ندارد. فقط یک سری اطلاعات از مراحل اول و دوم آزمایشی که روی حدود 600 داوطلب صورت گرفته در مجلد The Lancet Infectious DiseasesTrusted Source منتشر شده است. نویسندگان مقاله گزارش دادند که واکسن ایمن بوده و آزمایش روی شرکت کنندگان موفقیت آمیز بود.

شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده در این آزمایش تب و درد در محل تزریق بود. سازمان جهانی بهداشت داده های مربوط به ایمنی سه آزمایش بالینی را آنالیز کرد، این داده ها از 16 هزار و 671 شرکت کننده ای بود که واکسن سینوفارم را دریافت نموده بودند. بیشتر این داده ها مربوط به مردان 18 تا 59 ساله است.

بر اساس این داده ها، شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از سردرد، خستگی، درد در محل تزریق. این عوارض جانبی مشابه سایر واکسن های مجاز کووید 19 بوده و بیشتر آنها خفیف تا میانه بودند.

عوارض جانبی جدی

سازمان جهانی بهداشت دو عارضه جانبی جدی را که احتمالاً با واکسن مرتبط بودند، شناسایی کرد. تهوع شدید و یک اختلال عصبی نادر که به آنسفالومیلیت حاد معروف است. بعلاوه یک تشخیص ترومبوس (لخته خون) در گروهی که این واکسن را زدند، وجود داشت.

سازمان جهانی بهداشت پس از اعطای مجوز به این واکسن اطلاعاتی در مورد ایمنی آن که در خلال توزیع این واکسن در چین به دست آورده بود، عنوان نمود. در میان 5 میلیون و 900 هزار نفری که تا 10 دی 1399 (30 دسامبر 2020) این واکسن را در چین دریافت نموده بودند ، 1453 مورد عوارض جانبی گزارش شده است.

این عوارض جانبی شامل واکنش های موضعی مانند قرمزی و تورم در محل واکسیناسیون بود. بعلاوه 202 مورد تب وجود داشت که 86 مورد از آنها شدید بود. اگرچه 11 مورد از علائم عصب صورت گزارش شده بود، اما ارزیابی کنندگان به این نتیجه رسیدند که این موارد با واکسن ارتباطی ندارد.

ایمنی در افراد مسن

از بین 1 میلیون و 100 هزار دوز واکسن سینوفارمی که به افراد مسن بالای 65 سال در چین تزریق شد، داده هایی در مورد ایمنی این واکسن دریافت شد و حاکی از آن بود که شایع ترین عوارض جانبی این واکسن شامل سرگیجه، سردرد، خستگی، تهوع، تب، استفراغ و درماتیت آلرژیک است. هیچ عارضه جانبی جدی برای این گروه سنی گزارش نشده است.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "همه چیز درباره واکسن سینوفارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره واکسن سینوفارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید