احتمال تزریق گسترده واکسن ایرانی کرونا از مهر 1400

به گزارش دفتر آنلاین من، خبرنگاران : دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا اعلام کرد: اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال 1400 است.

احتمال تزریق گسترده واکسن ایرانی کرونا از مهر 1400

به گزارش دفتر آنلاین من به نقل از ایسنا، مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا با تاکید بر اینکه تا به امروز هیچ واکسن ایرانی مجوز ورود به فاز انسانی را نگرفته است، گفت: اگر کد اخلاق هم بگیرند تا مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ ننمایند به عنوان پیشرفت تلقی نمی گردد؛ پیشرفت زمانی حاصل می گردد که سازمان غذا و دارو مجوز کار بالینی واکسن را صادر کند. کد اخلاق نیز یکی از ضرورت های صدور مجوز است و اگر کمیته اخلاق کشوری کد و مجوزی ندهد، سازمان غذا و دارو هم مجوزی برای کارآزمایی بالینی صادر نمی کند.

وی اضافه کرد: تمام واکسن ها در مرحله پره کلینیکال یا قبل از بالینی قرار دارند و امید می رود حداقل 4 واکسن بتوانند در اردیبهشت ماه 1400 فاز 3 انسانی را شروع نمایند.

قانعی درباره نحوه فراخوان و جذب داوطلب برای کارآزمایی بالینی انسانی واکسن، اظهار کرد: هنوز مجوزی برای مطالعه انسانی صادر نشده است؛ بنابراین برای فراخوان داوطلبان نیز حرکتی انجام نشده است. هر شرکتی پروژه خود را به سازمان غذا و دارو تحویل می دهد، استانداردی وجود دارد که در فاز اول تعدادی انسان، در فاز دوم تعداد بیشتر و در فاز سوم تعداد انسان خیلی بیشتری مورد مطالعه قرار می گیرند. هر مرحله نیازمند اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو است که هنوز مجوز مرحله اول انسانی هم برای هیچ یک از واکسن ها صادر نشده است.

وی درباره زمان تقریبی ایمنی زایی واکسن پس از شروع مرحله کارآزمایی بالینی، توضیح داد: از انجام اولین تزریق حداقل یک ماه زمان ضروری است تا کارایی واکسن تعیین گردد. اگر واکسنی بتواند مجوز فاز اول انسانی را در یک ماه آینده دریافت کند، یک ماه بعد از آن نتیجه فاز اول تعیین می گردد و پس از آن اجازه دارد فاز دوم را شروع کند که آنهم یک ماه زمان دارد تا نتایجش تعیین گردد، بنابراین یک ماه بعد، فاز سوم اجرا می گردد مگر اینکه تصمیم گرفته گردد بعضی فازها طی نگردد که در آن صورت سرعت افزایش می یابد.

وی درباره زمان احتمالی اجرای فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن، گفت: اگر خیلی خوشبین باشیم شاید اواخر آذرماه مجوز کارآزمایی بالینی فاز اول برای یکی از این واکسن ها صادر گردد.

قانعی درباره عوارض احتمالی تزریق واکسن ایرانی کرونا، بیان نمود: اکنون چون در جهان واکسن های کرونا فراوری شده و فاز سوم کارآزمایی بالینی هم طی شده است تقریبا عوارض احتمالی تعیین است. واکسن هایی هم که در ایران فراوری می گردد همان هایی است که در چین، هند، آمریکا و... فراوری می گردد و متفاوت از آنها نیست. زمانی که واکسن فراوریی ما بخواهد وارد بازار گردد از تمام عوارض و کارآزمایی آنها می توانیم استفاده کنیم برای انتخاب نوع واکسن، تعداد تزریق و... که در اختیارمان است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه واکسن ایرانی کرونا چه زمان به مرحله فراوری انبوه می رسد و در اختیار همگان قرار می گیرد، اضافه کرد: اگر فاز سوم انسانی در اردیبهشت 1400 در ایران شروع گردد، تا سه ماه درگیر این فاز خواهیم بود؛ بنابراین ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال 1400 است.

منبع: اقتصادنیوز

به "احتمال تزریق گسترده واکسن ایرانی کرونا از مهر 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تزریق گسترده واکسن ایرانی کرونا از مهر 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید