مردم درباره واریز سود سهام عدالت چه می گویند؟ ، چقدر پرداخت شده و واکنش مسئولان چیست؟

به گزارش دفتر آنلاین من، سوم اسفند 1398، تاریخی بود که از سوی مسئولان برای واریز سود سهام عدالت سال 1397 انتخاب و در همان روز اعلام شد که فرآیند واریز سود سهام عدالت آغاز شده و تا سرانجام اسفندماه ادامه خواهد داشت.

مردم درباره واریز سود سهام عدالت چه می گویند؟ ، چقدر پرداخت شده و واکنش مسئولان چیست؟

به گزارش دفتر آنلاین من به نقل از ایسنا، در این راستا گزارشی که از سوی سازمان خصوصی سازی ارائه شده حاکی از واریز سود سهام عدالت طبق برنامه است؛ گزارشی که نظر مخاطبان ایسنا آن را تایید نمی کند و بیشتر مشمولان از عدم واریز یا واریز مبلغی کم تر از آنچه که اعلام شده است گلایه کرده اند.

سوم اسفندماه بود که علیرضا صالح - رئیس سازمان خصوصی سازی - از واریز سود سهام عدالت در همین روز خبر داد و گفت: قبلا قول داده بودیم سود تا خاتمه اسفند ماه واریز شود اما در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که زودتر به دست مشمولان برسد تا قدرت خرید بالاتری داشته باشند.

وی درمورد میزان سود سهام عدالت نیز گفته بود به افرادی که یک میلیون سهم دارند 250 هزار تومان تعلق می گیرد. بر این اساس در سال 1395 به ازای هر سهم یک میلیون تومانی، 150 هزار تومان سود پرداخت شده و در سال 1396 هم به این میزان سهام 175 هزار تومان سود تعلق گرفته است.

بر این اساس پیش بینی شده بود که این رقم برای امسال بیشتر از سال های گذشته باشد.

شمار مشمولان این سهام بالغ بر 49 میلیون و 154 هزار نفر هستند که البته رقم سهام آنها متفاوت است که بسته به ارزش سهام هر فرد، این مشمولان سود دریافت خواهند کرد.

  • عدم پاسخگویی سازمان خصوصی سازی

اما از سوم اسفند به بعد سازمان خصوصی سازی هیچ گزارش و آماری درمورد فرایند پرداخت سود سهام عدالت ارائه نکرد و مسوولان این سازمان نیز علیرغم پیگیری های مکرر، حاضر به پاسخگویی نشدند.

البته سازمان خصوصی سازی بعد از گزارشی که در ایسنا منتشر شد و در گزارش مذکور از سازمان خواست تا آمار شفافی در اختیار این رسانه قرار دهد، در جوابیه ای اطلاعاتی را در اختیار این خبرگزاری قرار داد.

در این جوابیه آمده بود که سازمان خصوصی سازی نسبت به وصول سود سهام عدالت از 49 شرکت سرمایه پذیر سهام عدالت (36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی) اقدام و متناسب با میزان سهام تخصیص یافته به هر یک از مشمولان، سود سهام را به حساب ذینفعان واریز کرده است.

در سنوات گذشته بابت عملکرد سال های 1395 و 1396 شرکت های سرمایه پذیر به ترتیب مبلغ 3450 میلیارد تومان و 3995 میلیارد تومان طی چند مرحله و حسب مبالغ دریافتی در وجه گروه های مختلف مشمولین سهام عدالت واریز کرده است.

در سوم اسفند سال 1398 نیز جمعا مبلغ 4710 میلیارد تومان سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 1397 شرکت های سرمایه پذیر به صورت یکجا برای واریز به حساب مشمولین سهام عدالت در اختیار بانک های عامل کشور قرار گرفت و با همکاری این بانک ها، 41 میلیون و 515 هزار و 990 نفر از مشمولینی که قبلا شماره شبای بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده بودند، به ازای هر سهم یک میلیون تومانی مبلغ 205 هزار تومان و سایر مشمولان نیز متناسب با میزان سهامی که دارند از سود سهام عدالت برخوردار شده اند.

  • نظر مردم

آمار مذکور درحالی از سوی سازمان خصوصی سازی ارائه شده است که واکنش مخاطبان ایسنا به گزارش واریز سود سهام عدالت مسکوت شد آن را تایید نمی کند. بیشتر مخاطبان از عدم واریز سود سهام عدالت حتی در سال 1399 گلایه داشته و برخی دیگر ادعا کرده اند هرچند یک میلیون سهم دارند اما مبلغی که به عنوان سود سهام عدالت دریافت کرده اند کم تر از 205 هزار تومان بوده است.

مخاطبانی هم از عدم پاسخگویی سازمان گلایه کرده اند. مخاطبی در این راستا نوشته است: لطفا پیگیری کنید چرا واریز نمی کنند؟ مابه چند جا زنگ زدیم ولی کسی پاسخگو نیست. شما که دستتان باز است پیگیری کنید. مخاطب دیگری نیز نوشته است: ثبت نام کرده ام و تا به امروز سودی دریافت نکرده ام. تماس با سامانه می گیریم ولی آنقدر ما را در صف انتظار قرار می دهند که یا خسته می شویم یا شارژ اعتباریمان به خاتمه می رسد.

بسکمک از اشخاصی که در اولویت دریافت سود قرار دارند از واریز سود سهام عدالت گلایه داشته اند. به عنوان نمونه برخی مخاطبان نوشته اند: برای ما که زیر نظر بهزیستی هستیم هنوز واریز نشده وای به حال افراد دیگر ؛ سلام سود سهام عدالت ما که کارگر تامین اجتماعی هستیم پرداخت نشده است. دلیل عدم پرداخت چیست؟ ؛ باشروع کرونا کلا سهام عدالت فراموش شد. ما جزو کارگران فصلی هستیم و بااین شرایط همین سود خیلی کمک حالمون بود؛ سود سهام 97 فرهنگیان پرداخت نشده است؛ سود سهام عدالت ما که از شهرستان و روستایمان ثبت نام شده است را حتی واریز نکردند. مگر قرار نبود تا خاتمه سال 98 واریز شود؟؛ من تحت حمایت کمیته امداد هستم ولی هنوز برایم واریز نشده است. شماره شبا هم داده ام و حسابم فعال است؛ چرا نباید واریز شود؟

بسکمک از مشمولان نیز از این گلایه داشتند که سود سهام عدالت برای یکی از اعضای خانواده واریز شده اما برای سایر اعضا واریز نشده است. پیام برخی از آن ها به این صورت است: سهام عدالت همسر و پسرم واریز را کردند اما برای من واریز نشده است؛ چرا برای همسرم واریز شده اما برای من نه؟؛ برای من واریز نشد اما برای دیگراعضا خانواده ام واریزشد.

با این حال گلایه بیشتر مخاطبان از عدم واریز یا کاهش مبلغ واریز بوده است. در برخی از این گلایه ها آمده است: قراربود 250 هزار تومان سود واریز کنند اما برای ما 100 هزار تومان واریز کردند؛ سهام من هم یک میلیونی بود اما تا برسد به دست ما شد 100 هزار تومان؛ من همه ساله سهام میگرفتم اما تا الان خبری از آن نیست؛ سهام عدالت ما پرداخت نشده است و فقط می نویسد درصف ارسال به بانک ؛ سود سال گذشته من را پرداخت نکردند. پیگیری کردیم گفتند شرکتی که ما سهام داریم ورشکسته است!؛ برای کسانی که شماره شبا هم درسامانه سهام عدالت ثبت کردند واریز نشده است؛ تکلیف آن ها چیست؟

البته یک مخاطب هم نوشته بود که برای من که سهام یک میلیونی دارم 205000 تومان واریز شده است

منبع: همشهری آنلاین

به "مردم درباره واریز سود سهام عدالت چه می گویند؟ ، چقدر پرداخت شده و واکنش مسئولان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم درباره واریز سود سهام عدالت چه می گویند؟ ، چقدر پرداخت شده و واکنش مسئولان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید