فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاهی رشته های کشاورزی باید دانش خود را به روز نمایند

به گزارش دفتر آنلاین من، خبرنگاران/آذربایجان شرقی رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی تاکید نمود: فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاهی رشته های کشاورزی باید دانش خود را به روز نمایند.

فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاهی رشته های کشاورزی باید دانش خود را به روز نمایند

شهرام شفیعی روز چهارشنبه، چهارم اسفندماه، در نشست خبری، از عضویت 14 هزار و 700 شخص حقیقی و 600 عضو حقوقی در این سازمان اطلاع داد و اظهار کرد: صدور پروانه ها و مجوزهای واحدهای کشاورزی هم چون گاوداری، مرغداری، دامداری های کوچک روستایی، داروخانه های گیاهپزشکی، کیلینیک های گیاهپزشکی، آزمایشگاه های تجزیه آب و خاک و تغذیه دام، پرورش قارچ خوراک و ... در اختیار سازمان نظام مهندسی کشاورزی است.

به گزارش دفتر آنلاین من، وی اضافه کرد: یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی کشاورزی، ارائه مجوز به شرکت های خدمات کشاورزی غیردولتی است و در این راستا تا به امروز 101 مجوز تشکیل این شرکت ها برای استقرار در دهستان های استان اخذ شده است. دولت در راستای تاسیس این شرکت ها حمایت لازم را در کسب مجوز و ارائه تسهیلات 200 میلیون تومانی جهت تهیه تجهیزات مراکز ارائه می دهد.

وی اضافه کرد: لازمه استقرار مهندسان کشاورز در شرکت های خدمات کشاورزی غیردولتی و اخذ مجوز تاسیس، کسب رتبه و دریافت پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی است تا فعالیت این مهندسان در عرصه های فراوریی به صورت قانونمند انجام بگیرد.

شفیعی با تاکید بر این که سیاست این سازمان ایجاد ارتباط بین مهندسان متخصص و کشاورزان است، اضافه کرد: شرکت های خدمات کشاورزی غیردولتی در دهستان ها مستقر هستند تا کشاورزان دسترسی راحتی به مهندسان داشته باشند و از این طریق خدمات کشاورزی هم چون تهیه بذور موردنیاز، یادآوری تقویم کشت، زمانبندی کوددهی و ... نیز بهتر ارائه می گردد.

وی با اشاره به اجرای طرح قرارداد سهم بری دانش از فراوری در شرکت های خدمات کشاورزی غیردولتی استان، ادامه داد: بر این اساس، هیچ ریالی از کشاورز دریافت نمی گردد و فقط یک قرارداد بسته می گردد تا پس از عمل به توصیه های مهندس کشاورز، وی در فراوری مازاد کشاورز شریک گردد.(مثلا وقتی اندازه کشت یک کشاورز، دو تن در هکتار است، بعد از امضای قرارداد، چهار تن در هکتار کشت کند، دو تن مازاد را با مهندس شریک خواهد بود و 40 درصد آن به مرکز خدمات کشاورزی می رسد).

مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی، کانون انتقال و اشاعه دانش و اطلاعات در محیط کشاورزی است

وی ادامه داد: مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی، کانون انتقال و اشاعه دانش و اطلاعات در محیط کشاورزی بوده و ما نیز کوشش می کنیم تا فناوری های بخش کشاورزی از این طریق عمومیت یافته و تفاوت بین فراورینمایندگان برتر و میانگین فراوری یک منطقه روز به روز کاهش یابد.

شفیعی با بیان این که هدف دیگر از تشکیل مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی نیز تسهیلگری سیاست ها و برنامه های کشاورزی و توسعه روستایی دولت است، اظهار کرد: قبلا خدمات کشاورزی به صورت رایگان ارائه می شد اما اکنون با توجه به تربیت مهندسان و متخصصان این حوزه و لزوم انتقال فناوری ها و دانش به روز به بدنه کشاورزی، بایستی خدمات کشاورزی در قبال دریافت هزینه ارائه گردد. مردم و کشاورزان نیز باید به این موضوع وافق باشند.

وی گفت: ارائه خدمات رایگان به کشاورزان باعث عدم توجه این قشر به اصول کشت بر مبنای دانش به روز می گردد و از طرفی حضور مهندسان کشاورز در مزارع و باغات و در کنار کشاورزان می تواند صرفه مالی داشته باشد.

وی با اشاره به عدم توانمندسازی و مهارت آموزی فارغ التحصیلان کشاورزی در دانشگاه ها، ادامه داد: ماده 23 قانون افزایش بهره وری کشاورزی که بنا بر آن، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکز آموزشی که مبادرت به آموزش رشته های مرتبط با بخش کشاورزی و منابع طبیعی می نمایند، موظفند به وسیله مراجع ذی ربط قانونی و با کاهش دروس غیرتخصصی دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی به اندازه یک ترم درسی (20 واحد درسی)، درس عملی کارورزی متناسب با واحدهای کسر شده و حداکثر به مدت شش ماه در یکی از مزارع دولتی، خصوصی و یا عرصه های منابع طبیعی و آبخیزداری را زیر نظر اساتید مربوط با هماهنگی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و منابع طبیعی کشور و یا موسسات استانی، جایگزین نمایند. صدور گواهی سرانجام تحصیلات مقطع تحصیلی برای این دانشجویان منوط به تایید دوره عملی کارورزی به وسیله این مؤسسات است. عملیاتی نشده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه دانشگاه ها بنا بر بالا بودن هزینه های اجرای این ماده و از طرفی عدم رغبت به انجام این کار، در راستای مهارت آموزش و عملیات کشاورزی به دانشجویان اقدام ننموده و در واقع فارغ التحصیلان رشته های مهندسی فقط در حد تئوری و نه عملی به مسائل کشاورزی آگاهی می یابند.

وی گفت: با توجه به این موضوع، سازمان نظام مهندسی کشاورزی، مهارت آموزی به فارغ التحصیلان را بر خود وظیفه می داند و در این راستا کوشش می نماید تا با برگزاری دوره های مهارت آموزی، مهندسان آچار به دست کشاورزی را تربیت کند.

راه اندازی مراکز مهارت آموزی غیردولتی

وی از راه اندازی مراکز مهارت آموزی غیردولتی در زیر مجموعه این سازمان اطلاع داد و گفت: فراورینمایندگان برتر حوزه های مختلف شناسایی شده و با هر یک جهت برگزاری دوره های مهارت آموزی برای فارغ التحصیلان قرارداد می بندیم. در این راستا، مهندسان کشاورز بایستی پیش از دریافت پروانه اشتغال، حداقل یک دوره مهارتی را طی نمایند تا بتوانند مثلا به عنوان مدیر فنی در کنار کشاورزان فعالیت نمایند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی با بیان این که این سازمان، یک مجموعه فنی است، اضافه کرد: تیم مرکز انتقال تکنولوژی های نوین در سازمان نظام مهندسی کشاورزی مستقر بوده و حلقه ارتباط بین شرکت های دانش بنیان و فراورینمایندگان است. بعضی مراکز از جمله مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، مرکزی برای فراوری دانش اساتید این دانشگاه و سپس انتقال آن به بهره برداران سطح استان است.

وی در مورد چالش های این سازمان نیز ادامه داد: اشتغال دولتی برای رشته های مهندسی کشاورزی آنچنان مطرح نیست و بایستی متخصصان این حوزه در میدان عمل فعالیت نمایند. اما متاسفانه اساسی ترین مشکل ما و چالش بدنه کشاورزی امروز این است که فارغ التحصیلان کشاورزی، نتوانسته اند خودشان را به روز نموده و به مسائل فنی و عملی ورود نمایند.

وی با انتقاد از این که بعضی از اساتید رشته های کشاورزی، اقدام به به روز رسانی دانش فنی خود نمی نمایند، گفت: دانشجویان رشته های کشاورزی نیز از حق مطالبه گری خود در این خصوص امتناع نموده و آن ها نیز از به روز رسانی دانش خود دوری می نمایند.

شفیعی گفت: چالش دیگر بخش کشاورزی نیز سنتی بودن این حوزه است. در این راستا خلا بزرگی که مشاهده می گردد این است که نظام بهره برداری کشاورزی نتوانسته جایگاه خود را بیابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، از اخذ موافقت اصولی تاسیس واحدهای مرغداری سطح استان به تعداد 14 میلیون و 700 هزار قطعه مرغ، صدور پروانه تاسیس 17 هکتار گلخانه و 32 فقره پروانه بهره برداری به مساحت 94 هکتار طی 9 ماهه نخست سال اطلاع داد.

اجرای طرح مردم بنیان در سازمان نظام مهندسی کشاورزی

وی هم چنین از اجرای طرح مردم بنیان به وسیله این سازمان اطلاع داد و گفت: کشاورزان زحمتکش، تجارب بسیار ارزشمندی در طول سال ها فعالیت خود در بخش کشاورزی کسب نموده اند که ما می توانیم همسو با به روز رسانی دانش کشاورزی، از این تجارب نیز استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاهی رشته های کشاورزی باید دانش خود را به روز نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاهی رشته های کشاورزی باید دانش خود را به روز نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید