فارس من، ابعاد مختلف آموزش غیرحضوری، فعلا آموزش مجازی راه چاره مطمئن است

به گزارش دفتر آنلاین من، معاون آموزشی وزارت علوم راهکار های در نظر گرفته شده برای مسائل مختلف آموزش مجازی را شرح داد.

فارس من، ابعاد مختلف آموزش غیرحضوری، فعلا آموزش مجازی راه چاره مطمئن است

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی دفتر آنلاین من، برخی کاربران فارس من با ثبت سوژه در این سامانه درخواست راه حل جامع برای آموزش مجازی را مطرح کرده اند و خواسته اند که مسوولان برای ابعاد مختلف موضوع آموزش مجازی فکری کنند.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم در یک برنامه رادیویی تمامی راه حل های در نظر گرفته شده برای آموزش مجازی را شرح داد و گفت: تمام دنیا در بخش های مختلف از جمله آموزش با شیوع بیماری کووید 19 غافلگیر شده اند و برای حفظ سلامتی و مسائل بهداشتی توقف کلاس های حضوری در دانشگاه های کشور ضروری شد.

فعلا آموزش مجازی یک راه حل مطمئن برای آموزش است

وی اضافه کرد: از همان ابتدا با توجه به پیش بینی هایی که می شد در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه آموزش بر روی مسئله آموزش های غیرحضوری متمرکز شد. با توجه به دو دهه سابقه ای که برخی از دانشگاه های کشور در حوزه آموزش های الکترونیکی داشتند، خیلی زود توانستند خود را تطبیق دهند و شرایط را فراهم کرده و تعداد زیادی از دانشجویان را در دانشگاه های خود پوشش دهند.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به تشکیل کارگروه آموزش های الکترونیکی در وزارت علوم گفت: این کارگروه با مشاوره و راهنمایی هایی که اخذ کرد توانست در 2 ماه روز گذشته زیرساخت هایی را فراهم کند که آموزش های الکترونیکی را به دانشجویان عرضه کند.

چالش تفاوت در سطح دسترسی به امکانات

معاون آموزش وزارت علوم با بیان اینکه هم اکنون در کل دنیا طبق آخرین آمار دریافتی از یونسکو 91.3 درصد دانش آموزان و دانشجویان با این موضوع درگیر هستند، گفت: امیدواریم این تجربه باعث شود که نظام آموزشی ما یک تحولی در این حوزه داشته باشد.

به گفته وی، این امر تجربه ای جدید و برای نخستین بار است که در این حجم و وسعت، آموزش الکترونیکی را به دانشجویان ارائه می شود. خاکی صدیق اضافه کرد: با توجه به اینکه دانشجویان و استادان ما از سطح دانش فناوری اطلاعات و یا دسترسی و امکانات یکسان برخوردار نیستند، در این زمینه با چالش هایی روبه رو هستیم، ولی در مجموع این امر یک راه حل مطمئن برای بحث آموزش است.

تسهیلات برای دانشجویان در آموزش مجازی

وی گفت: اگر به هر دلیلی دانشجویی نتواند از این سیستم آموزش الکترونیک استفاده نماید، برخی تسهیلات آموزشی از جمله حذف ترم بدون احتساب، حذف تعدادی واحد درسی مدنظر دانشجو، سهولت در میهمان شدن دانشجویان در شهر های محل زندگی خود و معرفی به استاد تا 2 برابر در نظر گرفته شده است.

تسهیلات برای امتحانات دانشجویان

وی ادامه داد: همچنین پیشنهاداتی برای برگزاری امتحانات نهایی دانشگاه ها شده است، از جمله ارسال سوالات یا برگه امتحان از سوی دانشگاه مبدأ به دانشگاه محل سکونت دانشجو، برگزاری آزمون های چند گزینه ای غیرحضوری در قالب پروتکل مشخص با امنیت کامل، ارزیابی نهایی دانشجو به صورت ترکیبی، برگزاری امتحان با کمک دوربین مبتنی بر وب، به روش مستقیم و ارائه پاسخ بر روی وایت بورد یا برگه سفید که این موارد از جمله موارد پیشنهادی وزارت علوم به دانشگاه ها است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "فارس من، ابعاد مختلف آموزش غیرحضوری، فعلا آموزش مجازی راه چاره مطمئن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، ابعاد مختلف آموزش غیرحضوری، فعلا آموزش مجازی راه چاره مطمئن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید