تحلیل جلالی از شرایط مدعیان و حذف ایرانی ها از آسیا، بی جهت به جان هم نیفتیم، حرفه ای سازی دست ورزشی ها نیست

به گزارش دفتر آنلاین من، کارشناس فوتبال کشورمان ضمن تحلیل شرایط سه تیم بالای جدول لیگ توضیحاتی در مورد شرایط حرفه ای سازی باشگاه های ایرانی ارائه کرد.

تحلیل جلالی از شرایط مدعیان و حذف ایرانی ها از آسیا، بی جهت به جان هم نیفتیم، حرفه ای سازی دست ورزشی ها نیست

مجید جلالی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی دفتر آنلاین من در خصوص تساوی پرسپولیس مقابل پدیده در هفته چهاردهم لیگ برتر و نقدها مطرح شده گفت: یک قاعده کلی وجود دارد که شما هیچ تیمی را پیدا نمی کنید که تمام فصل در اوج باشد. یکسری نوسانات همواره وجود دارد. تیم هایی می توانند پیروز باشند که زمانی که در سرآشیبی و نزول هستند، آرامش درونی و بیرونی خود را حفظ نمایند.

وی اضافه نمود: اگر به پیروزیت های پرسپولیس در پنج سال گذشته برگردید، این قاعده را همواره داشته است. مثلاً روزی که پرسپولیس در فینال آسیا مغلوب شد، نیم ساعت طرفداران برایش دست زدند و همان باعث شد که پس از آن سه سال دیگر به صورت متوالی قهرمانی شان را ادامه دهند. این یک قانون نانوشته ولی بسیار مهم است. تیم های بزرگ جهان هم می بازند. پرسپولیس مقابل پدیده خوب بازی نکرد، ولی این یک اتفاق غیر طبیعی نیست و در فوتبال رخ می دهد.

جلالی درباره فرایند خوب استقلال در هفته های اخیر توضیح داد: فرایند استقلال از نظر نتیجه گیری ایده آل است. خیلی خیلی مهم است که راندمان یک تیم در لیگ بالاتر از دو امتیاز برای هر بازی باشد. استقلال به چنین پیروزیتی دست پیدا نموده که خیلی مهم است. این تیم از نظر نتیجه گیری کاری فوق العاده انجام داده است.

وی درباره نقدهای که نسبت به سبک بازی و عدم شادابی استقلال در هفته های گذشته مطرح شده، گفت: من هم این را قبول دارم ولی یک موضوع مهم وجود دارد؛ بعد از سال ها اولویتی که برای استقلال مهم است، خوب بازی کردن نیست. چیزی که این تیم به آن احتیاج دارد تا از زیر فشار خارج گردد، این است که یک جام بگیرد. بعد از آن می توانند بگویند که علاوه بر جام می خواهیم فوتبال خوبی بازی کنیم. کسانی که انتقاد می نمایند درست می گویند، اما اولویت برای استقلال نتیجه گیری و کسب جام است.

جلالی در ادامه گفت و گو با دفتر آنلاین من در رابطه با شرایط سپاهان و عملکرد این تیم نیز مطرح نمود: سپاهان واقعاً از نظر بازیکن، تقسیم بندی پست ها و پازلی که در اختیار دارد بی نقص است و اینکه چرا چند هفته نمی تواند نتیجه بگیرد حتما دلایلی دارد. چیزی که من از بازی سپاهان دیدم این است که آنها کاملاً سعی می نمایند براساس یک برنامه طراحی شده و کلیشه ای بازی نمایند. اگر سپاهان کمی فرصت خلاقیت به نفراتش بدهد می تواند خیلی بهتر از این باشد اما چیزی که ما می بینیم بازیکنان سپاهان خیلی خودشان را در قالب طراحی شده تیم می آورند.

وی در در رابطه با کیفیت فنی لیگ بیست و یکم یادآور شد: اگر صرفاً بخواهیم در خصوص کیفیت فنی لیگ صحبت کنیم، نمی توانیم بگوییم کیفیت راضی نماینده است. به هر حال اغلب تیم ها مشکل دارند. شاید فقط پنج، شش تیم مسئله ای نداشته باشند ولی بقیه مسائل اساسی و بنیادی دارند. اینها روی کیفیت تیم ها تأثیر می گذارد. شما فکر می کنید چند مربی در لیگ صرفاً به داخل زمین و کیفیت تیم شان فکر می نمایند؟ اگر کیفیت می خواهید باید فضایی ایجاد کنید که مربیان فقط به کیفیت فکر نمایند. اکنون تنها دو سه مربی اینطور هستند و بقیه مجبورند بیشتر انرژی را روی کنترل حاشیه ها و مسائل دیگر تیم بگذارند. همه هم انتظار دارند تمام مسائل را مربی حل نماید. در این حالت نمی توانیم انتظار کیفیت داشته باشیم. کیفیت در نیم فصل اول خیلی بالا نبود و این موضوع بیشتر در فاز تهاجمی تیم ها نمایان بود.

در نهایت پس از سال ها که تیم های ایرانی با مسائل فراوانی برای حرفه ای سازی روبرو بودند، AFC باشگاه های استقلال و پرسپولیس را از لیگ قهرمانان آسیا حذف کرد و این موضوع می تواند برای این دو تیم تبعاتی داشته باشد. جلالی در واکنش به طرح این موضوع به دفتر آنلاین من گفت: سال های سال است که با این مشکل روبرو هستیم و در تمام این سال ها AFC با ما مدارا نموده است. آنها هم دوست ندارند پُرهوادارترین تیم های آسیا را کنار بگذارند، اما برخی فکر می نمایند می گردد برای همواره AFC را فریب داد. خیلی مطمئن می گویم، هیچ کدام از مدیران سابق این دو باشگاه و وزرای ورزش قبل هم مقصر نیستند، همه آنها کوشش خودشان را کردند تا موضوع حرفه ای سازی حل گردد، اما ما در فوتبال مان موضوعاتی داریم که دست مدیران ورزشی نیست. ساختارهایی داریم که باید روی آن تجدید نظر گردد.

وی گفت: خصوصی شدن اصلاً دست مدیران ورزشی نیست. یکسری قوانین داریم که بالادستی است و نوعی طراحی شده که فوتبال ما هیچ وقت نمی تواند خصوصی گردد. همه هم این را می دانیم، فقط بی جهت به جان هم می افتیم. الکی هم می گوییم تقصیر فلان مدیر یا فلان شخص است. باید بخشی از مدیریت کلان بنشیند و در خصوص این موضوع فکر و تکلیف را معین نمایند. تا زمانی که آنها این کار را انجام ندهند از دست مدیران میانی چیزی بر نمی آید مگر اینکه مثل چند ساله قبل دوباره راه هایی برویم و فکر کنیم صوری می توانیم بگوییم فوتبال مان خصوصی شده که بعید می دانم AFC این بار زیر بار برود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تحلیل جلالی از شرایط مدعیان و حذف ایرانی ها از آسیا، بی جهت به جان هم نیفتیم، حرفه ای سازی دست ورزشی ها نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل جلالی از شرایط مدعیان و حذف ایرانی ها از آسیا، بی جهت به جان هم نیفتیم، حرفه ای سازی دست ورزشی ها نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید