آتشفشان لاپالما در اسپانیا همچنان فاجعه می آفریند

به گزارش دفتر آنلاین من، فوران آتشفشان لاپالما در اسپانیا که از یکشنبه گذشته شروع شده همچنان با فعالیت های مجدد همراه بوده و منجر به خسارت های بیشتری در این منطقه می گردد.

آتشفشان لاپالما در اسپانیا همچنان فاجعه می آفریند

به گزارش گروه بین الملل دفتر آنلاین من به نقل از اس ار اف سوئیس، فوران انفجاری آتشفشان کومبره ویخا اسپانیا که از یکشنبه گذشته آغاز شده، روز گذشته با فعالیت دو دهانه نو آتشفشانی تشدید شده و با گسترده و جاری شدن توده گاز متلاطم و قطعات سنگی، بیشتر نقاط لاپالما را درگیر نموده است.

حجم انتشار خاکسترها روز گذشته به حدی افزایش یافت که خطوط هوایی مرتبط با لاپالما در جزایر دیگر هم ناگزیر شدند پروازهای خود را به طور موقت به حالت تعلیق درآورند.

ستون های فورانی به ارتفاعی بیش از 6 کیلومتر بالاتر از سطح دریا رسیده و آثار خاکستر آنها که در جزیره مجاور گومرا هم مشاهده شده، نه تنها در عبور و مرور هوایی اختلال ایجاد نموده، بلکه موجب تعطیلی کار تلسکوپ های مستقر در کوه های لاپالما شده است.

حجم خساراتی که فوران آتشفشانی در لاپالما به بار آورده آن چنان زیاد بوده که پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا جزیره را به طور کلی منطقه فاجعه بار نامید و بیان کرد دولت یاری های اضطراری و فوری برای آسیب دیدگان ارسال خواهد نمود.

به علت مقادیر زیاد خاکستر آتشفشانی تردد هوایی تجاری با جزیره لاپالما امروز شنبه هم همچنان متوقف بود.

تنها بعضی پروازها به جزایر مجاور تنریف و لاگومرا امکان پذیر شده است.

قدرت فوران آتشفشان کومبره ویخا در جنوب لاپالما روز گذشته بار دیگر افزایش پیدا کرد و مقادیر زیادی خاکستر و دود و گدازه با شدت بیشتری از طرف این آتشفشان به اطراف ساطع شد.

آتش نشانان و دیگر نیروهای امدادی مجبور به عقب نشینی شدند. سه منطقه مسکونی دیگر با صدها نفر جمعیت هم احتیاطا تخلیه شدند. امروز (شنبه) فعالیت های آتشفشانی تا حدی فروکش کرد.

از آغاز فوران این آتشفشان در یکشنبه گذشته تا به حال حدود 6 هزار نفر در این منطقه خانه های خود را تخلیه نموده اند. تا به حال فوران این آتشفشان حدود 420 خانه را سوزانده و 190 هکتار زمین را زیر گدازه های خود مدفون نموده است.

معین نیست که این اولین فوران آتشفشانی در 50 سال اخیر در این منطقه چقدر طول خواهد کشید.

آتشفشان کومبره ویخا در جزایر قناری اسپانیا برای اولین بار پس از سال 1971میلادی فوران کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آتشفشان لاپالما در اسپانیا همچنان فاجعه می آفریند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتشفشان لاپالما در اسپانیا همچنان فاجعه می آفریند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید