وقوع اعتراضات در چند استان عراق

به گزارش دفتر آنلاین من، در حالی که نخست وزیر عراق به تازگی از مجلس رای اعتماد گرفته، چند شهر عراق از شب گذشته شاهد اعتراضات بوده است.

وقوع اعتراضات در چند استان عراق

به گزارش گروه بین الملل دفتر آنلاین من، تعدادی از استان های عراق از شب گذشته (شنبه) شاهد بازگشت اعتراضات و تجمعات برخی گروه ها است؛ این در حالی ست که تنها 72 ساعت از رأی اعتماد مجلس به مصطفی الکاظمی می گذرد و او روز گذشته اولین جلسه هیأت دولت را مدیریت کرد.

به گفته رسانه های عراقی اعتراضات شب گذشته در چند استان جنوبی عراق آغاز شد و امروز صبح نیز ادامه یافت و پیش بینی می شود گسترده تر شود. معترضان همچون گذشته خواستار محاکمه سریع مسئولان فاسد و بهبود شرایط معیشتی هستند. در همین حال عده ای نیز همچون گذشته دست به اقدامات خرابکارانه زده و تعدادی از ساختمان های احزاب را به آتش کشیدند.

در استان واسط، برخی از معترضان ساختمان سابق سازمان بدر را به آتش کشیدند؛ برخی نیز جاده الدیوانیه به نجف را مسدود کردند. فرماندهی کل پلیس استان واسط اعلام کرده است که نیروهای امنیتی حق تیراندای به سوی معترضان و درگیری با آن ها را ندارند.

در استان کربلا نیز، معترضان در میدان التربیه که محل همیشگی اعتراضات است، تجمع کردند. اتحادیه دانشجویان کربلا نیز در بیانیه ای اعلام کرده است که به دولت تا ماه ژوئن برای اصلاح امور فرصت می دهد.

اما در بغداد پیش بینی می شود اعتراضات در میدان التحریر از امروز دوباره آغاز شود. صبح امروز برخی معترضان پل الجمهوریه را در مرکز بغداد کاملا مسدود کردند.

در استان بابل هم ده ها نفر از معترضان از صبح امروز در خیابان ها حضور یافته اند. در استان الکوت هم معترضان شعار می دادند که مقر تمامی احزاب سیاسی فاسد را به آتش خواهند کشید.

در شهر السماوه در مرکز استان المثنی هم معترضان به خیابان آمده و در میدان الغدیر تجمع کردند و چندین لاستیک در اطراف میدان آتش زدند.

در شهر الناصریه، مرکز استان ذی قار نیز اعتراضات به درگیری با مأموران امنیتی کشیده شد و نیروهای پلیس مجبور به استفاده از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان شدند.

عدنان الزرفی نامزد سابق نخست وزیری عراق در واکنش به آتش کشیده شدن مقر برخی احزاب در شب گذشته در صفحه توئیتر خود نوشت که برخی احزاب با اهداف مشکوک در پشت پرده این اقدامات هستند.

تجمع در شهر الناصریه در مرکز استان ذی قار

شهر بغداد و 14 استان عراق از اکتبر سال 2019 شاهد اعتراضات علیه ناکارآمدی و فساد بود تا جایی که استعفای عادل عبدالمهدی را در پی داشت. به گفته کمیساریای حقوق بشر عراق (وابسته به مجلس) در جریان این اعتراضات نزدیک به 550 نفر نیز کشته شدند.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق شامگاه روز شنبه دستور داد تا تمامی تظاهرات کنندگانی که در بازداشت به سر می برند و جنایتی مرتکب نشده اند آزاد شوند. همچنین ژنرال عبدالوهاب الساعدی که برکناری وی یکی از دلایل آغاز اعتراضات در عراق بود، دوباره با حکم الکاظمی به ریاست سازمان مبارزه با تروریسم عراق منصوب شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "وقوع اعتراضات در چند استان عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقوع اعتراضات در چند استان عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید