واقعیت های مجذوب کننده درباره چشم آبی ها که تا به امروز نمی دانستید!

به گزارش دفتر آنلاین من، اولین انسان چشم آبی یک شکارچی اسپانیایی بود. بخاطر این مرد تیره پوست با چشمان آبی است که امروزه افرادی با چشمان آبی می بینیم. بعد ها علاقه به چشمان آبی آنقدر زیاد شد که امروزه افراد زیادی برای داشتن این رنگ چشم دست به عمل جراحی می زنند. شگفت انگیزترین واقعیت در خصوص چشم های آبی این است که تمام افرادی که چشم های آبی دارند دارای اجداد یکسان هستند.

واقعیت های مجذوب کننده درباره چشم آبی ها که تا به امروز نمی دانستید!

به گزارش دفتر آنلاین من، حقایق بسیاری درباره چشمان آبی وجود دارد که هرگز نشنیده ایم. خواندن همه این حقایق نه تنها سرگرم نماینده است، بلکه شواهد علمی زیادی نیز در خصوص افراد چشم آبی در اختیار شما قرار می دهد.

1- رنگ آبی در چشمان آبی وجود ندارد

شاید کمی عجیب باشد، اما در واقع چشمان آبی به علت پدیده ای طبیعی به نام پراکندگی رایلی به این رنگ درآمده اند. آبی شدن رنگ چشمان بعلت استرومای بی رنگ عنبیه است. این پدیده تمام نوری را که به آن می تابد پراکنده می نماید و در واقع رنگ آبی چشمان همان نوری است که در آسمان می بینید!

2- شما هرگز نمی توانید متوجه رنگ چشمان نوزاد خود شوید

بسیاری از مردم در گذشته معتقد بودند که فقط والدینی که چشمان آبی دارند می توانند نوزادان چشم آبی داشته باشند. این موضوع کاملا اشتباه است. بیش از 16 ژن مسئول رنگ چشم افراد هستند که هرگز نمی توان قبل از تولد نوزاد رنگ چشم او را تصور کرد؛ بنابراین اگر چشمان آبی ندارید، اما در انتظار تولد یک فرزند چشم آبی هستید هنوز هم می توانید امیدوار باشید.

3- چشمان آبی در برابر نور خورشید آسیب پذیر هستند

چشمان آبی دارای میزان ملانین کمتری نسبت به چشمان دیگر هستند. این رنگدانه از چشمان ما در برابر بسیاری از اشعه ها محافظت می نماید. ملانین رنگدانه ای در عنبیه است که رنگ چشم ما را مشخص می نماید. هرچه ملانین بیشتری داشته باشید سایه چشمان شما تیره تر وهرچه ملانین کمتری داشته باشید، سایه چشم شما روشن تر خواهد بود.

4- کمتر از 10 درصد مردم دارای چشمان آبی هستند

از کل جمعیت دنیا، کمتر از 10 درصد چشم آبی دارند. این بدان معناست که تنها 640 میلیون نفر از مردم چشمان آبی دارند.

5- افراد چشم آبی با یکدیگر یک جد مشترک دارند

در ابتدا تمام افراد کره زمین بجز یک فرد اروپایی چشمان تیره داشتند؛ بنابراین این شخص جد مشترک تمام افراد چشم آبی است. جهش ها تغییراتی در توالی ژنتیکی هستند که باعث ایجاد تنوع در موجودات زنده می گردد. بیشتر جهش های ژنتیکی ارثی هستند، به همین علت است که تمام افرادی که چشم های آبی دارند یک جد مشترک دارند.

6- رنگ چشم نوزاد چشم آبی ممکن است تغییر کند

اگر کودک شما در بدو تولد چشم آبی داشته باشد به این معنی نیست که برای همواره چشمان آبی خواهد داشت. ایجاد ملانین در چشم نوزادان مدتی طول می کشد که می تواند منجر به تغییر رنگ چشم نوزادان گردد. طبق یک واقعیت بیشتر نوزادان قفقازی در بدو تولد چشم آبی دارند که پس از مدتی به فندقی یا سبز تغییر رنگ می دهد.

7- رنگ آبی چشمان از مواد معدنی و نور بوجود می آیند

علاوه بر پدیده پراکندگی رایلی، مواد معدنی و پروتئین نیز مسئول رنگ آبی چشمان هستند. پس از پدیده پراکندگی، مواد معدنی و پروتئین ها به همراه ملانین مشخص می نمایند که چقدر نور از چشم منعکس گردد. تمام این حقایق در خصوص چشمان آبی به وسیله بسیاری از دانشمندان در طول زمان تایید و اثبات شده است.

8- چشمان آبی در شب دید بهتری دارند

فقدان ملانین مطمئناً به این معنی است که چشم های آبی نسبت به نور حساس هستند، اما فایده آن نیز ایجاد چشمان آبی است. فقدان ملانین به این معنی است که نور بیشتری می تواند وارد چشم شما گردد؛ بنابراین در شب بعلت وجود نور کم، افرادی که چشم آبی دارند بهتر از دیگران می توانند ببینند.

9- خطرات زیادی چشمان آبی را تهدید می نماید

علاوه بر ناتوانی در برابر اشعه ماوراء بنفش، چشمان آبی مستعد بسیاری از مسائل دیگر نیز هستند. بعلت کمبود ملانین در چشمان آبی آسیب پذیری بیشتری نیز این چشمان را تهدید می نماید. تحقیقاتی که در زمینه چشمان آبی صورت گرفته نشان می دهد که چشمان روشن، بیشتر در معرض ابتلا به ملانوم uveal چشم (سرطان چشم) هستند. افراد چشم آبی باید در مواجهه با نور خورشید محتاط تر باشند. رنگ های روشن تر عنبیه خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش می دهند.

منبع: pathofex

منبع: فرارو

به "واقعیت های مجذوب کننده درباره چشم آبی ها که تا به امروز نمی دانستید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعیت های مجذوب کننده درباره چشم آبی ها که تا به امروز نمی دانستید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید