سهام هایی که برای خرید آن ها فعلا به کد بورسی احتیاج نیست

به گزارش دفتر آنلاین من، قرار است سهام دولت در تعداد 9 شرکت دولتی در رسته های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، اقتصادی (بانک ها و بیمه ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند گردد. در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که به صورت فراگیر این سهام ها عرضه شوند تا همه مردم با اعمال تخفیف هایی (در مرحله اول و فقط برای یک بار) در دو گروه 20 و 25 درصدی با سقف خرید 2 میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه شده را خریداری نمایند.

سهام هایی که برای خرید آن ها فعلا به کد بورسی احتیاج نیست

به گزارش ایسنا، بر این اساس 16 هزار و 500 میلیارد تومان به جامانده سهام دولت در سه بانک (تجارت، ملت و صادرات) و دو شرکت بیمه ای (بیمه البرز و بیمه اتکایی امین) در قالب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان واسطه گری مالی یکم، عرضه می گردد که آغاز پذیره نویسی فروش واحد های این صندوق را از شنبه هفته آینده (14 اردیبهشت) لغایت 31 ماه جاری است. وزارت اقتصاد برای تمام خریداران این سهام، 20 درصد تخفیف قائل شده که 15 درصد آن نقدی است و 5 درصد آن به منظور بازار گردانی واحدها، نزد صندوق نگهداری می گردد.

واگذاری باقی مانده سهام سه بانک و دو بیمه

در این راستا وزارت امور مالی و دارایی طی اطلاعیه ای فراخوان واگذاری (شماره 1) پذیره نویسی واحد های سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده است که وزارت امور مالی و دارایی به وسیله این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، به جامانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد نمود.

ویژگی شاخص این واگذاری، بهره مندی کلیه ایرانیان، از تخفیف 20 درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) معین شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

پذیره نویسی واحد های این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) به وسیله کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، به وسیله درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب صورت می پذیرد. آغاز پذیره نویسی از 14 اردیبهشت و انتها پذیره نویسی 31 اردیبهشت خواهد بود.

همچنین در این اطلاعیه تاکید شده است که داشتن کد بورسی برای پذیره نویسی الزامی نیست. متقاضیان برای انجام معامله این واحد ها که از 2 ماه به بعد از تخصیص امکان پذیر است، می توانند به تدریج طی ماه های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه های شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام نمایند.

ضرورت دارا بودن کد بورسی برای نقل و انتقال سهم

در این راستا، حسین فهیمی- مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه- در مصاحبه با ایسنا، با تاکید بر اینکه کد ملی جایگزین کد بورسی نمی گردد بلکه مبنا قرار می گیرد، اظهار کرد: به عبارت دیگر فردی که کد بورسی ندارد می تواند در ETF مشارکت کند، اما این به معنی جایگزین شدن نیست. متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب بانکی که دولت اعلام نموده است بدون داشتن کد بورسی هم خرید واحد های صندوق ETF را انجام دهند و بعد برای اخذ کد بورسی مراجعه می کنید.

وی تاکید نمود: در نهایت افراد برای نقل و انتقال سهم های ETF باید کد بورسی داشته باشند و عضو بورس باشند.

منبع: فرارو

به "سهام هایی که برای خرید آن ها فعلا به کد بورسی احتیاج نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام هایی که برای خرید آن ها فعلا به کد بورسی احتیاج نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید