سفر به نخجوان؛ 4 مکان دیدنی شهری به قدمت دوران نوح

به گزارش دفتر آنلاین من، نخجوان یکی از قدیمی ترین شهرهای آذربایجان است که قدمت آن به دوران حضرت نوح برمی شود. قطعا سفر به نخجوان برای افراد عاشق گشت و گذار خالی از لطف نخواهد بود. در این مقاله با ما همراه باشید تا جاهای دیدنی نخجوان را به شما معرفی کنیم.

سفر به نخجوان؛ 4 مکان دیدنی شهری به قدمت دوران نوح

مقبره نوح نبی در بخش جنوبی شهر قرار گرفته است. از دیگر جاذبه های تاریخی نخجوان می توان به مقبره یوسف بن کوسیر (Yusuf ibn Kuseyr)، قلعه آلینجا قالا (Alinja-Gala Fortress) و کاخ خان (Khan Palace) اشاره نمود. این شهر بعلاوه به خاطر وجود غارهای نمک کوه دوزداغ (Duzdag Mountain) و چشمه های معدنی واقع در آنجا ازجمله قطب های گردشگری سلامت است. دیگر جاهای دیدنی نخجوان را در ادامه آنالیز نموده ایم.

1. اُردوباد (Ordubad)

اُردوباد دومین شهر مهم جمهوری خودگردان نخجوان است که در دامنه رشته کوه های زانگِزور (Zangezur Mountains) در حاشیه رودخانه اُردوبادچای (Ordubadchay River) و در سرازیری های دره ای به همین نام قرار گرفته است. این شهر کوچک فقط کمی بیشتر از 10 هزار نفر جمعیت دارد. اُردوباد به خاطر نقاشی های سنگی کوه جِمیگایا (Gemigaya Mountain) واقع در 60 کیلومتری جنوب این شهر معروف است. مکان مذکور پس از قوبوستان (Gobustan) دارای بیشترین سنگ نگاره های تاریخی در آذربایجان است.

2. شارور (Sharur)

در هنگام سفر به نخجوان شارور را از یاد نبرید. شهر شارور در غرب جمهوری خودگردان نخجوان قرار گرفته است و با ایران و ارمنستان دارای مرز مشترک است. خودِ شارور به عنوان شهر قدمت زیادی ندارد، اما زمین های این ناحیه ازجمله سکونتگاهی تاریخی بوده است. بقایای کشف شده در حفاری های باستان شناسی در حوالی آرپاچای (Arpachay) و رودخانه آراز (Araz River) متعلق به عصر برنز تخمین زده شده اند. شارور نیز نام یکی از قبایلی است که در کتاب دِده قورقود (Kitabi Dede Gorgud) به آن اشاره شده است (این کتاب حاوی معروف ترین داستان های حماسی ترکان اوغوز است). مهم ترین مکان های باستانی این ناحیه عبارت اند از قیزقالاسی (Gizgalasi) و اوغلان قالاسی (Oglangalasi) که در بالای کوه بنا شده اند و تخمین زده شده است که متعلق به عصر برنز و اوایل عصر آهن باشند.

3. شاه بوز (Shahbuz)

شاه بوز در شمال جمهوری خودگردان نخجوان قرار گرفته است و مرکز اداری ناحیه است. در نزدیکی شاه بوز نیز چند سکونتگاه باستانی غیرمعمول کشف شده است که چند اتاق خواب و حتی یک بالکن دارند. در طول سفر به نخجوان و شاه بوز، حتما سری هم به باداملی (Badamli) بزنید و از ارتفاع 1400 متری شاهد طبیعت چشم نواز اطراف باشید. در باداملی یک کارخانه آب معدنی نیز وجود دارد. از دیگر دیدنی های شاه بوز می توان به دریاچه باتابات (Lake Batabat) اشاره نمود که در سرچشمه رودخانه نخجوان چای (Nakhchivanchay River) در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع است.

4. کِنگِرلی (Kengerli)

کِنگِرلی جدیدترین بخش جمهوری خودگردان نخجوان است که در سال 2004 بنیان گذاشته شد. نام کِنگِرلی از مردم ترک آلبانیایی این منطقه گرفته شده است. این منطقه از شمال با ارمنستان و از جنوب با ایران مرز مشترک دارد. آب وهوای کِنگِرلی کاملا قاره ای است، به این معنی که تابستان ها خیلی گرم و زمستان ها خیلی سرد می گردد. روستای قره باغلار (Garabaglar village) به معنی باغ های بزرگ واقع در شیب کوه های قفقاز کوچک ازجمله دیدنی های این منطقه است. قره باغلار را یکی از مراکز فرهنگی نخجوان در تمدن های باستانی می دانند. مردمان قره باغلار در آن موقع لوله کشی آب داشتند و می توانستند در داخل شهر از آب رودخانه های بالای کوه استفاده نمایند. مجموعه محافظت شده قره باغلار درواقع نمونه بارزی از مکتب معماری نخجوان است.

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور

به "سفر به نخجوان؛ 4 مکان دیدنی شهری به قدمت دوران نوح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به نخجوان؛ 4 مکان دیدنی شهری به قدمت دوران نوح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید