زوال عقل و راه های پیشگیری از آن

به گزارش دفتر آنلاین من، فکری دچار زوال عقل می شود که فعالیتی نداشته باشد اما فکر هایی که انعطاف پذیر هستند، می توانند سلامت خود را افزایش دهند. جلوگیری از زوال عقل می تواند با راه حل هایی مانند حل جدول، مطالعه کتاب و... رخ دهد.

زوال عقل و راه های پیشگیری از آن زوال عقل یا دمانس، گروهی از علائم را توصیف می کند که حافظه، تفکر و توانمندی های اجتماعی را چنان تحت تاثیر قرار می دهند که زندگی روزمره شما مختل شود. زوال عقل، یک بیماری مشخص نیست، بلکه چندین بیماری مختلف می توانند باعث زوال عقل شوند.

با این که عموما زوال عقل شامل از دست دادن حافظه می شود، از دست دادن حافظه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از دست دادن حافظه، به تنهایی به معنای دچار شدن به زوال عقل نیست.

بیماری آلزایمر رایج ترین علت زوال عقل پیش فراینده در بزرگسالان مسن تر است، اما دلایل زیادی برای زوال عقل وجود دارد. بسته به علت زوال عقل، بعضی علائم زوال عقل می تواند برگشت پذیر باشد.

علائم زوال عقلعلائم زوال عقل، بسته به علت آن فرق دارد ولی علائم و نشانه های رایج آن عبارتند از:

تغییرات شناختیاز دست دادن حافظه، که معمولا همسر فرد یا شخص دیگری متوجه آن می شود

مشکل در برقراری ارتباط یا یافتن واژه های مناسب

مشکل در توانایی های بصری و فضایی، برای مثال گم کردن راه خود در زمان رانندگی

مشکل در استدلال و حل مسئله

مشکل در انجام وظایف پیچیده

مشکل در برنامه ریزی و سازمان دهی

مشکل در هماهنگی و عملکردهای حرکتی

گیجی و عدم تمرکز

تغییرات روانشناختیتغییرات شخصیتی

افسردگی

اضطراب

رفتار نامناسب

پارانویا (بدگمانی)

آشفتگی و تشویش

توهم 1

علل ابتلا به زوال عقلزوال عقل ناشی از آسیب به سلول های مغزی است. این آسیب با توانایی سلول های مغز دارد. هنگامی که سلول های مغز قادر به برقراری ارتباط طبیعی نیستند، تفکر، رفتار و احساسات می توانند تحت تأثیر قرار گیرند.

مغز دارای بسکمک منطقه ها متمایز است که هر کدام مسئولیت های مختلفی دارند (برای مثال حافظه، تشخیص و حرکت). هنگامی که سلول ها در یک منطقه خاص آسیب دیده اند، این ناحیه نمی تواند به طور نرمال عملکرد خود را انجام دهد.

انواع مختلف زوال عقل با انواع خاصی از آسیب سلول های مغزی در منطقه ها خاص مغز مرتبط است به عنوان مثال، در بیماری آلزایمر، سطوح بالایی از پروتئین های خاصی در داخل و خارج سلول های مغز، باعث می شود که سلول های مغز باقی بمانند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

منطقه ای در مغز به نام هیپوکامپ مرکز یادگیری و حافظه در مغز است و سلول های مغزی در این منطقه اغلب اولین آسیب دیده به شمار می آیند. به همین دلیل است که از دست دادن حافظه اغلب یکی از اولین علائم آلزایمر و زوال عقل است در حالی که بیشتر تغییرات مغز که موجب زوال عقل می شوند، دائمی بوده و در طول زمان بدتر می شوند، مسائل تفکر و حافظه ناشی از شرایط زیر ممکن است بهبود یابد:

افسردگی

عوارض جانبی داروها

مسائل تیروئید

کمبود ویتامین

تشخیص زوال عقلهیچ آزمایشی برای مشخص اینکه آیا کسی دچار زوال عقل است وجود ندارد پزشکان مبتلایان به آلزایمر و سایر انواع زوال عقل را مبتنی بر یک تاریخچه دقیق پزشکی، یک معاینه فیزیکی، آزمایش های آزمایشگاهی و تغییرات مشخصی در تفکر، عملکرد روزانه و رفتار مربوط به هر نوع تشخیص داده اند.

پزشکان می توانند مشخص کنند که یک فرد با سطح بالایی از اطمینان مبتلا به زوال عقل است اما مشخص دقیق نوع زوال عقل سخت تر است، زیرا علائم و تغییرات مغزی دمانس های مختلف می توانند همپوشانی داشته باشند.

در بعضی موارد، پزشک ممکن است دمانس را تشخیص دهد ولی نوع آن را مشخص نکند ؛ اگر این اتفاق می افتد ممکن است لازم باشد که یک متخصص مانند یک متخصص مغز و اعصاب یا جراح ما را معالجه کند. 2

پیشگیری از زوال عقل

متعادل بخوریدانرژی بسیار زیاد یا انرژی بسیار کم خللی بزرگ در کارایی مغز ایجاد میکند. رژیم غذایی تشکیل شده از مواد قندی کم با فیبر بالا و چربی و پروتئین معمولی بسیارآرام تر از غذاهایی با اندازه قند بالا (مانند شیرینی جات و نشاسته) در بدن تجزیه میشوند. سرعت ثابت و ملایم هضم در روده اندازه انرژی بیشتری را به مغز می رساند، و باعث بهینه سازی سوخت و ساز در ارگانهایی شوند که می توانند در سلامتی طولانی مدت نقش بسزایی داشته باشند.

مراقب رژیم غذاییتان باشیددر حالی که پرخوری فعالیت مغز را کند می کند و در طولانی مدت باعث وارد آمدن به مغز می شود، کمبود کالری هم می تواند اثر مشابهی را بر مغز گذارد. رژیم های غذایی مفرط می تواند باعث طولانی شدن بعضی دردها در بدن و در نتیجه سلب آسایش شوند، احساسی که باعث اعتیاد افراد به لاغر ماندن (anorexia) (ترس از چاق شدن) شود. بسکمک از مطالعات رژیم های غذایی مفرط را با حواس پرتی ، اختلال در حافظه و پریشانی مرتبط می دانند.

مراقب بدن خود باشیدبسکمک از بیماری های قابل پیشگیری مانند دیابت نوع دوم، چاقی، فشار خون و... می توانند تاثیر بسزایی در پیر شدن مغز داشته باشند. فعال و سالم نگه داشتن سیستم گردش خون با کارهایی از قبیل سیگار نکشیدن و عدم استفاده از چربی های اشباع شده مانع از پیری زودرس مغز میشود.

از استراحت و آرامش لذت ببریددر زمان استراحت و رویا، خاطرات به آرامی مرور می شوند، بعضی دور ریخته می شوند و بعضی ذخیره می شوند.... مطالعات نشان می دهند وقتی دچار کمبود خواب هستیم، پروتئینی که سیناپس ها (محل تماس دو عصب) را شکل می دهد توانایی کافی برای تفکر و فراگیری را از دست می دهد، علاوه بر این خواب ناکافی با فراموشی در ایام کهولت رابطه مستقیم دارد.

از قهوه تان لذت ببریدتحقیقات نشان داده است که استفاده منظم از کافئین از مغز محافظت می کند. بر اساس یک مطالعه علمی 2 الی 4 بار سرحال آمدن بعد از خستگی در یک روز می تواند به کاهش فراموشی کمک کند و 30 تا 60 درصد از بروز آلزیمر پیشگیری کند. اینکه آیا کافین موجود در چای و قهوه باعث رفع خستگی می شود یا آنتی اکسیدان موجود در آنها هنوز مشخص نیست اما قهوه باعث افزایش سطح هوشکمک در این بعد از ظهر و چند سال بعد می شود.

ماهی بخوریدبراساس تئوری های نو وجود ماهی در رژیم غذایی انسانها می تواند نقش بسزایی در تقویت حافظه انسانها داشته باشد. اسیدهای چرب مورد نیاز مانند امگا 3، برای ساختمان مغز مهم بشمار می آیند و تاثیر آنها برای درمان بیماری های مغزی بسیار موثر است. مطالعات انجام گرفته بر روی تاثیر مکمل امگا 3 نتایج جالبی را به همراه داشت که نشان می داد امگا 3 دربعضی دیگر از منابع غذایی مانند تخم کتان، ماهی ها و بعضی از حیوانات علف خوار نیز یافت می شود.

خونسرد باشیداسترس تاثیر بد و مخربی روی مغز می گذارد و با ترشح هورمون های خطرناکی در ناحیه هیپوکمپوس (hippocampus) و سایر قسمت های مغز، حافظه را تحت تاثیر قرار می دهد. بعضی از دانشمندان بر این عقیده اند که داشتن یک زندگی متعادل و دنبال کردن فعالیت های آرامش بخش مانند یوگا، حضور در اجتماع و انجام فعالیت های هنری می تواند فرایند فراموشی بر اثر کهولت سن و پیری مغز را به تاخیر بیاندازد.

از مکمل ها استفاده نکنیداخیرا استفاده از مکمل ها به وسیله برای جبران کاستی ها تبدیل شده اند، استفاده از مکمل های آشنا برای ما مانند مولتی ویتامین ها تنها نوعی هدر دادن هزینه است. دارو های مکملی مانند (ginkgo) و (melatonin) امروزه از نظربسکمک از افراد به سطل های زباله تعلق دارند. علیرغم منشا طبیعی، اینگونه داروها فاقد عوارض جانبی نیستند، عوارضی مانند: فشار خون بالا، مسائل گوارشی، مسائل باروری و افسردگی. برای انسانهای سالم داروی (ginkgo) هیچ تاثیر مثبتی ندارد و گاها تاثیر دارونماها از این گونه مکمل ها بیشتر است.

مغز را به چالش بکشیدحل یک جدول، بازی فکری یا تست هوش به عنوان سوالات هوش و محرک مغز به شما کمک می کنند تا همیشه فکری جوان و سالم داشته باشید. هرچند که کمبود سواد عامل موثری در کاهش حواس و کمکاری فکر است. هرچه بیشتر برای یادگیری تلاش کنید، فکر شما برای دوران کهولت آماده تر و جوانتر خواهد بود. کلید کار می تواند انجام یک کار چالشی نو مانند حل یک پازل نو و سرگرم کننده باشد. 3

پی نوشت:

1.www.darmankade.com

2.www.namnak.com

3.www.asriran.com

منبع: راسخون

به "زوال عقل و راه های پیشگیری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زوال عقل و راه های پیشگیری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید