راهکارهایی برای داشتن یک گفت وگوی راه گشا ، چطور حرف مخالف را قبول نکنیم؟

به گزارش دفتر آنلاین من، رعایت کردن چند نکته کلیدی می تواند ما را به یک گفت وگوی ارزشمند و راه گشا رهنمون گردد.

راهکارهایی برای داشتن یک گفت وگوی راه گشا ، چطور حرف مخالف را قبول نکنیم؟

به گزارش دفتر آنلاین من، یکی از مهم ترین بخش هایی که من و شما به عنوان انسان، در زندگی با آن مواجهیم ارتباطمان با دیگر انسان هاست. ارتباط ما خلاصه می گردد در ارتباط های کلامی و غیرکلامی. می خواهیم نگاه کنیم به ارتباطات کلامی که من و شما به عنوان انسان با هم داریم. ارتباط کلامی همانطور که حدس می زنید شامل چند بخش است.

بخش اول شنوایی است که در دنیای ارتباطات از آن به عنوان یک هنر یاد می کنیم. چند لحظه ای به ارتباط های اخیرتان با انسان های اطرافتان نگاه کنید. نخستین مؤلفه ارتباطات کلامی، شنیدن و شنوایی است. شنیدن با به رسمیت شناختن طرز فکر و نگرش های طرف مقابل شروع می گردد. هر کدام از ما به عنوان انسان، نگرش و طرز فکری داریم اما سؤال مهم اینجاست، آیا ما نگرش هایمان و طرز فکرهایمان هستیم؟ آیا کسی که ما داریم می شنویم اش نگرش اش است؟

در حالت عادی وقتی یک نفر را می شنویم، او را به عنوان یک نگرش یا دیدگاه می شنویم نه به عنوان انسانی که نگرش و دیدگاه دارد. درنظر بگیرید در مکالمات اخیرتان شما فردی را بشنوید و گفت وگوی او را یک نگرش درنظر بگیرید نه همه کسی که او هست؛ در واقع نگرش و دیدگاه او رابشنوید. بنابراین ممکن است نگرش او باب میل تان باشد یا نباشد نه خود آن فرد!

به تعلیق درآوردن موضع گیری

اگر ما این قابلیت را داشته باشیم که در یک ارتباط و گفت وگو درباره نگرش افراد، فکر کنیم، سؤال کنیم و بگوییم ببین من گرفتم که تو به عنوان انسان درباره این موضوع، بینشی داری، حالا بیا درباره آن بینش صحبت کنیم، اینجا سطح دیگری از گفت وگو برای ما باز می گردد.در ارتباطات به آن می گوییم به تعلیق درآوردن موضع گیری خودمان؛ یعنی چی؟

در بیشتر موارد وقتی یک نفر گفت وگویی دارد که از نگرشی برمی آید و آن نگرش برخلاف میل ماست ما در لحظه درباره اش موضع گیری می کنیم و می گوییم تو حق نداری این را بگویی، تو اشتباه می کنی و... بنابراین دچار چیزی شبیه فاصله و جدایی می شویم. برای اینکه گفت وگوی مؤثر را تجربه کنیم، ابتدا ضروری است دیدگاه آن آدم را بشنویم سپس آن دیدگاه را در دنیای شخصی خودمان به تعلیق درآوریم.

اجازه بدهیم قبل از اینکه موضع گیری ای راجع به آن داشته باشیم، چند دقیقه ای کنجکاوی و کنکاش کنیم که آن نگرشی که آن فرد دارد، حاصل تجربیاتی است که در زندگی به دست آورده، نه کسی که هست. بارها شده ما با انسان خوش قلبی گفت وگو کردیم ولی نگرش او برخلاف عقاید و سلیقه های ما بوده و آن آدم را کلا کنار گذاشته ایم. با اینکه او، فردی خوش قلب و مؤثر بوده است. اما چون بخشی از نگرش او را از خود او تمیز ندادیم، باعث شده موضع گیری هایی داشته باشیم و آن آدم را سرکوب کنیم یا از او فاصله بگیریم.

پس اینجا خوب است چیزی را با هم ببینیم. در دنیای ارتباط مؤثر می گوییم ابتدا طرف مقابل ات را به عنوان یک انسان بشنو و گفت وگویش را به عنوان نگرش و بینشی که دارد دریافت کن. سپس آن نگرش و بینش را پیش خودت به تعلیق دربیاور؛ نه قبولش کن نه پسش بزن.

  • این روزها این طوری بحث کنید | نکاتی کلیدی که از تبدیل شدن گفت وگو به جدل جلوگیری می نماید

باز شدن مسیر تازه

حالا با درنظر گرفتن موارد ذکر شده و سؤالاتی که از خود پرسیدیم، برای من و شما به عنوان انسان، یک مسیر تازه باز می گردد تا بتوانیم با آن فرد گفت وگو کنیم. دیدگاه و نگرش خودمان را بگوییم، دیدگاه و نگرش او را بشنویم و درباره نقاط اشتراک اش با هم گفت وگو کنیم. بعلاوه راجع به نقاطی که تضاد در آن وجود دارد هم گفت وگو کنیم.

تصور کنید با فردی درباره دیدگاه و نگرشتان راجع به موضوعی گفت وگو می کنید و او شما را ابتدا به عنوان یک انسان می شنود، نگرش شما را به عنوان یک نگرش تشخیص می دهد و درباره آن نگرش با شما گفت وگو می نماید و نظر خودش را درباره آن نگرش ابتدا در تعلیق نگه می دارد و بعد در یک فضای باز درباره اشتراکات و تفاوت های نگرش هایتان گفت وگو می کنید.

اینجا تازه در یک گفت وگو باز می گردد و ما می توانیم با آن فرد گفتمان داشته باشیم. حالا می توانیم از مهارت پرسشگری که مهارتی قدرتمند است استفاده کنیم. پرسشگری مهارتی است که باعث می گردد من و شما کمی در موضوعات عمیق شویم. چرا این نگرش را داری؟ این دیدگاه از کجا می آید؟

چه چیزی در زندگی تجربه کردی که باعث شده است این نگرش یا بینش را داشته باشی؟ پس نقطه نظر فرد مقابل مان را در خصوص آن نگرش خوب بشنویم و سپس به او بازخورد بدهیم که اینکه تو داری می گویی با توجه به تجربه ها و نگرش من در زندگی، مورد قبولم هست یا خیر.

به رسمیت می شناسم اما قبول ندارم

حالا وقت آن رسیده که درباره گفت وگو به جمع بندی برسیم. ممکن است با بخشی از نظرهای هم در گفت وگو، موافق و با بعضی دیگر مخالف باشیم. مهم این است که فرد مقابل را مطمئن کنیم که نگرش او را به عنوان یک نگرش و بینش به رسمیت می شناسیم، بی آن که مجبور باشیم قبول اش کنیم. گاهی ما فکر می کنیم به رسمیت شناختن یعنی قبول کردن! ما روز و شب را به رسمیت می شناسیم، اما ممکن است هرکدامشان را دوست نداشته باشیم.

وقتی در یک ارتباط مؤثر نگرش های طرف مقابل را به رسمیت نمی شناسیم گویی شخصیت او را به رسمیت نمی شناسیم. او یک انسان است که نظراتی دارد که ممکن است باب میل ما نباشد، اما می توانیم آنها را به رسمیت بشناسیم. به رسمیت نشناختن از عواملی است که در گفت وگوها باعث می گردد افراد خشم، عصبانیت یا ناراحتی را تجربه نمایند. اما اگر نگرش طرف مقابل را به رسمیت بشناسیم و احساسات او را دریافت کنیم مثل آب روی آتش خشم اوست.

منبع: همشهری آنلاین

به "راهکارهایی برای داشتن یک گفت وگوی راه گشا ، چطور حرف مخالف را قبول نکنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای داشتن یک گفت وگوی راه گشا ، چطور حرف مخالف را قبول نکنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید