خشتهایی از دوره ماد در تپه باستانی پاقلعه صحنه کشف شد

به گزارش دفتر آنلاین من، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، خشتهایی از دوره ماد در تپه باستانی پاقلعه صحنه کشف شد.

خشتهایی از دوره ماد در تپه باستانی پاقلعه صحنه کشف شد

سعید بروشان با اشاره به سرانجام عملیات معین عرصه و حریم تپه باستانی پاقلعه شهرستان صحنه اظهار کرد: تپه پاقلعه یکی از شاخص ترین محوطه های باستانی در صحنه است که عملیات معین عرصه و حریم آن به وسیله حمید حریریان از باستان شناسان کشورمان انجام گرفت.

وی اضافه نمود: در این راستا حدود 20 گمانه در ابعاد 1*1 متر در این محوطه باستانی حفاری شد که در آنها مواد فرهنگی و خشتهایی از دوره مادها بدست آمد.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان صحنه گفت: بعلاوه بر روی این تپه باستانی یک تخته سنگ به طول دو متر و پهنای 50 سانتی متر وجود دارد که برشی روی آن ایجاد شده و این احتمال وجود دارد که یادمانی از سارگن دوم پادشاه آشوری باشد.

وی اظهار کرد: طی ماههای آینده گزارش حدس های صورت گرفته در این تپه باستانی منتشر می گردد و در آن اطلاعات بیشتر و دقیق تری را از این محوطه بدست خواهیم آورد.

بروشان با بیان اینکه تپه پاقلعه احتمالا یکی از مهمترین و شاخص ترین تپه های دوره مادها در ایران باشد، اضافه نمود: در حدود سه کیلومتری این محوطه، تپه باستانی دیگری وجود دارد که پیش از این مجسمه دختر مادی در آنجا کشف شد و نشان می دهد که این منطقه در زمان مادها مورد توجه بوده است.

وی در سرانجام گفت: از آنجایی که روستای پاقلعه دارای جاذبه های طبیعی زیادی برای جذب گردشگران است، وجود محوطه باستانی پاقلعه و تبدیل آن به یک سایت موزه میتواند گردشگران بیشتری را به سوی این روستا بکشاند.

منبع: همگردی

به "خشتهایی از دوره ماد در تپه باستانی پاقلعه صحنه کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشتهایی از دوره ماد در تپه باستانی پاقلعه صحنه کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید