جزئیات طرح محدودیت هوشمند کرونا؛ چه کسانی جریمه می شوند؟

به گزارش دفتر آنلاین من، بر اساس طرح محدودیت هوشمند کرونا که قرار است از فردا اجرایی گردد، مقرر شده تا مردم در سفر های جاده ای حتی با وسایل نقلیه شخصی شان جریمه شوند، اگر واکسینه نشده باشند یا کرونای آن ها مثبت شده باشد. اما در این میان ابهامات و مسائلی وجود دارد که باید مجدادا آنالیز شوند.

جزئیات طرح محدودیت هوشمند کرونا؛ چه کسانی جریمه می شوند؟

به گزارش ایسنا، طرح محدودیت و کنترل هوشمند کرونا که قرار بود با تاخیر دو هفته ای از نیمه ماه جاری اجرایی گردد، به گفته وزیر کشور قرار است از یکشنبه یعنی 21 آذر شروع گردد. در قالب این طرح، محدودیت های هوشمند در قالب پنج مرحله در حوزه های مختلف اجرایی می گردد که یکی از آن ها تردد های بین شهری و سفر های جاده ای است.

در قالب این که زمینه اجرایی آن بر پایه سامانه پایدار است؛ کنترل ها سامانه ای و الکترونیک است به عنوان مثال اگر قرار است به سینما برویم باید واکسن زده باشیم و در صورتی به وسیله سایت به ما بلیط فروخته می گردد که با ارائه کد ملی یا QR کد کارت واکسن ثابت کنیم واکسن تزریق نموده ایم. یا در مثال بعدی زمانی می توانیم بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس بخریم که سامانه، تزریق واکسن و بیمار نبودن فرد را تایید کند.

البته تردد های بین استانی مردم با وسایل نقلیه شخصی هم قرار است شامل طرح محدودیت هوشمند کرونا گردد. یعنی زمانی افراد می توانند با ماشین شخصی تردد نمایند که در صورت قرمز یا نارنجی بودن یک شهر، واکسیناسیون را انجام داده باشند و رصد خودرو ها به وسیله پلاک آن ها انجام می گردد.

بر این اساس اگر شهری قرمز باشد و فردی بخواهد به آن سفر کند باید وارد سامانه الکترونیک پلیس راهور گردد و کد ملی خودش را ثبت کند و اگر واکسن تزریق نموده باشند و بیمار نباشند اجازه سفر خواهد داشت و اگر مجوز آن صادر نگردد و فرد اقدام به سفر کند، مانند گذشته جریمه اعمال می گردد که قابلیت دوبرابر شدن هم دارد.

البته این پروتکل مشمول صاحب ماشین و کسی که پلاک خودرو به نام آن شخص صادر شده، می گردد و سرنشینان مگر در موارد خاص یا رصد و چک های رندوم پلیس کنترل نمی شوند. در همین زمینه ابهاماتی وجود دارد و آن اینکه اگر سرنشین های یک خودرو مبتلا به کرونا باشند یا اینکه واکسینه نشده باشند چرا باید بتوانند از یک خودروی شخصی استفاده نموده و به مسافرت بروند.

یکی دیگر از مسائلی مهم این است که در کشور های دیگر قرنطینه واکسینه نشده ها و مبتلایان به کرونا با یکدیگر تفاوت دارد و اگر فردی واکسینه نشده باشد محدودیت ها برای او با فردی که مبتلا به کروناست، فرق دارد. افراد مبتلا به کرونا به هیچ وجه نمی توانند از منزل خود خارج شوند و اگر این کار را انجام دهند جریمه سنگینی در حد یک یا چند ماه حقوق یک کارمند در انتظار اوست. حتی اگر فردی مشکوک به کرونا باشد باید با هماهنگی با مراکز درمانی تست کرونا در منزل از او گرفته گردد و در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش همه افراد ساکن در آن خانه قرنطینه شده و باز هم با هماهنگی با سیستم بهداشتی فرآیند درمان در منزل یا بیمارستان برای آن ها انجام خواهد شد. اما برای افراد واکسینه نشده محدودیت ها کمتر و آسان تر از مبتلایان است.

یکی دیگر از ابهامات طرح محدودیت هوشمند کرونا این است که اگر یک فرد مبتلا به کرونا یا واکسینه نشده از خودروی فرد دیگری که واکسینه شده و مبتلا نیست استفاده کند به راحتی می تواند وارد شهر های مختلف گردد و دیگران را نیز در خطر ابتلاء قرار دهد، چرا که رصد مردم به وسیله پلاک خودرو است. یا اینکه اگر فردی که به کرونا مبتلاست یا واکسن دریافت ننموده به هیچ وجه خودروی او نمی تواند در شهر های قرمز، نارنجی و زرد تردد کند، حتی اگر خودروی او را فردی که واکسینه شده و مبتلا هم نیست جا به جا کند.

نکته دیگر اینکه قرار است به وسیله دوربین های پلاک خوان، این وسایل نقلیه رصد شوند که با توجه به محدودیت موجود در پهنای باند مرکز مدیریت راه های کشور باید پرسید که این اطلاعات چگونه قرار است در اختیار پلیس قرار گیرد و تطبیق پلاک های متخلف و غیر متخلف در شهر های ممنوعه و غیر ممنوعه انجام گردد؛ بنابراین بهتر است بازنگری در زمینه اجرای این محدودیت های هوشمند در شهر های مختلف انجام گردد تا دقیق تر بتوان جلوی تردد افراد واکسینه نشده و البته مبتلا را در شهر های مختلف گرفت. در این میان باید توجه کرد که اگر فردی واکسینه نشده است یا به کرونا مبتلاست نباید بتواند در شهر های آبی تردد کند چرا که این مسئله سبب می گردد آن مسافر به راحتی بتواند ویروس کرونا را در میان مردم پخش کند.

منبع: فرارو

به "جزئیات طرح محدودیت هوشمند کرونا؛ چه کسانی جریمه می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح محدودیت هوشمند کرونا؛ چه کسانی جریمه می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید