ترس از ارتفاع یا اکروفوبیا چیست و چگونه بر آن غلبه کنیم؟

به گزارش دفتر آنلاین من، ترس از ارتفاع یا بلندی هراسی (Acrophobia) در صورتی که زندگی روزانه و خانوادگی فرد را مختل کند، اختلال روانی به حساب می آید و قابل درمان است.

ترس از ارتفاع یا اکروفوبیا چیست و چگونه بر آن غلبه کنیم؟

سرویس روانشناسی - ترس از ارتفاع یکی از فوبیاها و ترس های شایع در بین مردم است. اگر شما نیز هنگام بالا رفتن از نردبان یا راه رفتن بر روی پشت بام دچار اضطراب می شوید این مطلب را بخوانید تا با تعریف، نشانه ها، علت و راه های غلبه بر این ترس بیشتر آشنا شوید.

ترس از ارتفاع چیست؟

فوبیا یا ترس مرضی واژه ای است که به مجموعه ای از علایم که هنگام ترس از شی یا موقعیتی خاص مانند حیوانات یا ارتفاع ظاهر می شوند، اشاره می نماید. بیمار مبتلا به این اختلال به غیرمنطقی بودن ترس خود، مطلع است ولی در عین حال قادر به مقابله با آن نیز نیست. این ترس به حدی نافذ است که باعث اجتناب فرد از موقعیت های هراس آور می شود یا حداقل به سختی می تواند موقعیت مذکور را تحمل کند و اضطراب فراوانی در او ایجاد می نماید.

بلندی هراسی یا ترس از ارتفاع ( Acrophobia)، یکی از انواع فوبیاست که شامل ترس از بلندی می شود. این نوع ترس در صورتی که فرد را دچار اختلال هراس کند می تواند خطرناک باشد. فرد مبتلا به ممکن است حتی از تصور قرار دریافت در ارتفاع یا تصور سرگیجه ناشی از قراردریافت در ارتفاع نیز دچار اضطراب شود و در صورتی که در شرایط استرس زا (بلندی) قرار بگیرد دچار اضطراب و ترس شدید می شود.

فرد مبتلا به بلندی هراسی ممکن است برای مقابله با این حالت از روش های ضدهراسی همچون پوشیدن لباسی خاص، به همراه داشتن وسیله ای خاص یا حضور داشتن فردی دیگر استفاده کند. به طور کلی، هر کسی ممکن است چنین علایمی را از خود نشان دهد، اما فرد تنها در صورتی بیمار شناخته می شود که این ترس زندگی روزانه و خانوادگی او را مختل کند. در موارد شدید اکروفوبیا، حتی ایستادن روی جایگاه می تواند باعث بروز علایم شود.

نشانه ها

  • علایم جسمی: تنگی نفس، سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، دوران سر، عرق کردن بیش از حد، تنش عضلانی، لرزش، تپش قلب، درد شکم، حالت تهوع و سردرد.
  • علایم روحی و روانی: وحشت، اضطراب، ترس و حتی فکر کردن به مرگ.

علت ترس از ارتفاع چیست؟

  • محققان بر این باورند که Acrophobia (در یونان واژه acron به معنای بلندی و phobos به معنای ترس است) یک صفت تکاملیه، و افراد به طور غریزی از ارتفاع و مکان های شیب دار می ترسند چون این ترس به بقای آنان یاری می نماید. اما ترس مرضی می تواند با عوامل زیستی و محیطی ارتباط داشته باشد.
  • مجموعه ای از عوامل زیستی و وراثتی در کنار عوامل محیطی و روان شناختی مطرح شده است، به طوری که به نظر می رسد در بعضی از بچه ها که ذاتا مستعد این ترس هستند، وجود نوعی فشار مزمن محیطی یا روانشناختی ضروری است تا یک اختلال ترس کامل شکل بگیرد.
  • عده ای از روانشناسان نیز معتقد به اصل یادگیری هستند و ترس را نوعی واکنش شرطی تلقی می نمایند، به گونه ای که بروز اضطراب و ناراحتی به دلیلی تعیین در حضور شی یا موقعیت معمولی در آینده منجر به ترس از آن شی یا موقعیت خنثای اولیه می شود. در بیشتر موارد، این ترس در دوران کودکی آغاز می شود، اما ممکن است در اوایل بزرگسالی نیز ایجاد شود.

درمان ترس از ارتفاع

بسیاری از افراد مبتلا به ترس های مرضی فکر می نمایند ترسشان احمقانه، بچه گانه و ناچیز است. به همین علت اغلب سعی در پنهان کردن آن می نمایند و تا وقتی که این ترس را پنهان نمایند، همچنان این مشکل وجود خواهد داشت و در زندگی محدود خواهند شد. خوشبختانه، بلندی هراسی درمان پذیر است و بیشتر افرادی که به دنبال درمان ترس خود هستند به طور کامل بر ترس های خود غلبه می نمایند. در درمان بلندی هراسی، رفتار درمانی (روبروه درمانی) بیشترین کاربرد را دارد که شامل روبروه تدریجی بیمار با موقعیت ها یا موارد ترس آور می شود و به بیماران یاد داده می شود که می توانند باموقعیتی روبرو شوند و احتیاج به اجتناب و گریز از آن نداشته باشند. روش های درمانی دیگر نظیر روانکاوری، خانواده درمانی و گاهی دارو درمانی توصیه شده است.

چند توصیه برای غلبه بر ترس از ارتفاع

  • از پیش آماده شوید: قبل از رفتن به موقعیت هراس آور خودتان را آماده کنید، چشم ها رو بسته و خود را درآن موقعیت تصور کنید، و بدانید که هیچ چیزی امنیت شما رو تهدید نمی نماید.
  • آرام پیش بروید: به آرامی با ترستان روبرو شوید و قدم به قدم به آن نزدیک شوید. مثلا هر روز به بالکن بروید و با رعایت کامل احتیاط و دقت کمی بیشتر به لبه حفاظ دار آن نزدیک شوید.
  • با چشمانی بسته چندین نفس عمیق بکشید و تمرین کنید که بر هیجانات خود غلبه کنید.
منبع: setare.com

به "ترس از ارتفاع یا اکروفوبیا چیست و چگونه بر آن غلبه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس از ارتفاع یا اکروفوبیا چیست و چگونه بر آن غلبه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید