تاثیر ارتباطات در نوروز

به گزارش دفتر آنلاین من، قطعا همه ما با واژه نوروز و جشن سال نو آشنا هستیم اما شاید نکاتی باشد که راجب نوروز ندانیم. پس بیایید کمی بیشتر با واژه و بعلاوه خاستگاه نوروز آشنا شویم:

تاثیر ارتباطات در نوروز

نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، جشن شروع سال نوی ایرانی و یکی از کهن ترین جشن های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و مردم منطقه ها گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می گیرند در برخی منطقه ها ایران، پیوسته و بدون انقطاع در دوران مختلف قبل و بعد از اسلام زمان این جشن کم و بیش برگزار شده است. نوروز، در شروع فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری می گویند.

نوروز به عنوان یک جشن قدیمی و کهن از اقوام متعددی در منطقه به ارث رسیده است و با رنگ و انگ ویژه، شناسنامه ایرانی به خود گرفته و از آن به عنوان نماد پیوند دهنده افراد و اقوام ایرانی و ملت ایران یاد می گردد. نوروز، با عنوان رسمی روز بین المللی نوروز، به وسیله یونسکو به عنوان میراث فرهنگی و معنوی بشر به ثبت جهانی رسیده است . این روز بعلاوه یکی از روزهای مقدس و اعیاد مذهبی زرتشتیان و بهاییان نیز به شمار می رود.

پاسداشت نوروز در گذشته و امروز

قدمت نوروز به هخامنشیان و مادها برمیگردد و از نیاکان و اجداد ما طی سالیان سال به فرندانشان منتقل شده و در نهایت ما نیز این عید را گرامی میداریم ، طی سالها نه تنها از اهمیت این عید بزرگ کاسته نشده بلکه با ورود به عصر ارتباطات به برگزاری هر چه با شکوه تر آن یاری نموده، به این صورت که از گذشته نوروز به صورت سینه به سینه منتقل شده و از دیر باز در عید نوروز مردم به دید و بازدید رفته و این عید بزرگ را به یکدیگر تبریک می گفتند، امروزه علاوه بر دید و بازدید، به وسیله فضای مجازی و بعلاوه چاپ بنر نوروز و کارت پستال نوروز سبب توسعه این فرهنگ و برگزاری هر چه باشکوه تر این عید می شوند.

همه ما سعی می کنیم به برترین شکل ممکن این عید بزرگ را به یکدیگر تبریک بگوییم . همه بر سر سفره هفت سین منتظر می مانیم، گوش به زنگ تا رادیو و تلویزیون لحظه تحویل سال را اعلام نمایند. یکدیگر را در آغوش می کشیم و اینگونه احساسات خوب خود را با یکدیگر به اشتراک می گذاریم. به اقوام دور و نزدیک تلفن می زنیم و عید نوروز را به آنها نیز تبریک می گوییم. به خانه دوستان، همسایگان و آشنایان نزدیک می رویم و احوالشان را جویا می شویم و این جشن بزرگ را به آنها نیز تبریک می گوییم.

در فضای مجازی نیز بیکار نمی نشینیم و تمام کوششمان را می کنیم تا به هر نحوی که شده این حال خوب را با همه به اشتراک بگذاریم. طرح های بنر نوروز و پوسترها را استوری می کنیم و در فضای مجازی به اشتراک می گذاریم و حتی گاهی با ارسال کارت پستال نوروز برای عزیزانمان به آنها تبریک می گوییم .

همانطور که درختان شکوفه می دهند و جوانه می زنند تا لباس نوی خود را به رخ ما بکشند مانیز تمام کوششمان را می کنیم تا خود را تازه کنیم و حال و هوایی بهاری و مطبوع به محل زندگی و ظاهر خود بدهیم.

در سطح شهر از المان های زیبا و مرتبط با نوروز استفاده می کنیم، با کاشت گل های زیبا خانه و حتی شهر را عطر آگین و رنگارنگ می کنیم و اعلامیه های مجذوب کننده و زیبا برای تبریک نوروز و انتشار هرچه بیشتر این حال خوب را در جایجای شهر نصب می کنیم. و اینجاست که دوباره سروکله هنرمندان پیدا می گردد.

نقاشان، خطاطان، مجسمه ساز ها، طراحان گرافیک و سایر هنرمندان هر یک به نوبه خود در این زیباسازی به نحوی ایفای نقش می نمایند.

در این بین چیزی که شاید بیشتر از همه اقلام مورد استفاده قرار گیرد، طرح بنر نوروز است.

بنر نورز همواره در بین سایر اقلام تزئینی و هنری و گرافیکی جایگاه خاص خود را داشته است.

در گذشته هیچ کدام از مواردی که ذکر شد وجود نداشت با این حال این عید در گذشته تا به امروز به گرمترین شکل خود و سال به سال باشکوه تر برگزار شده.

با آرزوی اینکه سال جاری سالی بهتر برای تمامی ملت شریف ایران باشد.

بی شک شما لایق برترین هستید و ما در کوشش برای ارائه برترین ها.

منبع: فرارو

به "تاثیر ارتباطات در نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر ارتباطات در نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید