تمدید قراردادهای اجاره مسکن، تمدید مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تا انتها شهریور

به گزارش دفتر آنلاین من، خبرنگاران : بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا قراردادهای اجاره مسکن حتی درصورت عدم توافق مالک و مستاجر تا انتها سال 1400 به مدت یکسال تمدید می گردد.

تمدید قراردادهای اجاره مسکن، تمدید مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تا انتها شهریور

به گزارش به نقل از تسنیم، مصوبه جلسه هفتاد و دوم ستاد ملی کرونا در راستای حمایت از مستأجران به توضیح زیر است؛

1-1- حداکثر افزایش مبلغ اجاره بها یا مبلغ رهن برای این قراردادها در کلان شهر تهران تا سقف 25 درصد و سایر کلان شهرها تا سقف 20 درصد و برای سایر منطقه ها شهری کشور تا سقف 15 درصد خواهد بود.

2-1- مهلت ثبت نام اشخاص واجد شرایط برای دریافت تسهیلات یاری ودیعه اجاره تا سرانجام شهریور ماه 1400 تمدید می گردد.

بانک ها و موسسات اعتباری موظفند حداکثر تا سرانجام آذر ماه امسال تسهیلات مذکور را پرداخت نمایند.

سقف مبلغ این تسهیلات برای کلان شهر تهران 70 میلیون، سایر کلان شهرها 40 میلیون تومان و سایر شهرها 25 میلیون تومان مشخص می گردد. شرایط و مقررات مترتب بر این تسهیلات در سال 1399، در امسال هم به قوت خود باقی است. تا سقف مبلغ 10 هزار میلیارد تومان از بسته تسهیلات کرونایی، در سال 1400 به پرداخت تسهیلات برای این موضوع اختصاص داده می گردد.

3-1- با عنایت به استمرار شرایط بیماری کرونا، همه قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که از تاریخ ابلاغ این مصوبه تا سرانجام سال 1400 مدت زمان اعتبار آنها به اتمام می رسد، در صورت عدم توافق طرفین و تمایل مستاجرین، به مدت یک سال به صورت اتوماتیک تمدید می گردد.

- چنانچه مالک، به منظور تخریب واحد مسکونی، احداث ساختمان تازه و یا تعمیرات اساسی واحد مسکونی، پروانه ساختمانی یا پروانه تعمیرات اساسی اخذ نموده باشد.

- چنانچه مستاجر تا یک ماه پس از تمدید قرارداد اجاره تازه، بر اساس مستندات مثبته و به تشخیص مرجع صالح رسیدگی نماینده، ما به التفاوت مال الاجاره را به موجر پرداخت ننموده باشد.

- املاک مورد اجاره که قبلاً یا در مدت تمدید قرارداد به طور قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشند، مستاجر می بایست ظرف مدت دو ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام نمایند.

- چنانچه مستاجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ های فوق الذکر موافقت نکند، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی نماینده، واحد قابل تخلیه است.

- مستاجرینی که در دوره قرارداد اجاره بر اساس این مجوز، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی نماینده به تعهدات خود عمل ننمایند و موجب تضییع حقوق موجر شوند مشمول این مصوبه نخواهند شد.

- چنانچه موجر و افراد تحت تکفل وی صرفاً مالک همین واحد مسکونی مورد اجاره بوده و احتیاج (مالک و افراد تحت تکفل) موجر به ملک مسکونی مورد اجاره برای سکونت، به وسیله مرجع صالح رسیدگی نماینده احراز گردد.

- چنانچه بنا به تشخیص مرجع صالح رسیدگی نماینده، رفتار مستاجر خلاف عرف عمل ننموده و باعث شکایت سایر ساکنین واحدهای مسکونی باشد.

- چنانچه مستاجر در دوران استفاده از واحد مسکونی استفاده غیر و یا خلاف تعهدات مقرر در اجاره نامه اعم از کاربری عمل کند.

- چنانچه مستاجر در دوره قبل نسبت به ایفای تعهدات (پرداخت به موقع اجاره بها، هزینه شارژ و ...) اقدام ننموده و موجب ضرر و زیان قابل ملاحظه موجر (به تشخیص مرجع صالح رسیدگی نماینده) شده باشد.

منبع: اقتصادنیوز

به "تمدید قراردادهای اجاره مسکن، تمدید مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تا انتها شهریور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید قراردادهای اجاره مسکن، تمدید مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تا انتها شهریور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید